Emlak Danışmanlığı Yasası
Emlak Danışmanlığı Yasası

Emlak Danışmanlığı Yasası

Emlak Danışmanlığı Yasası

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Türkiye’de 100 bini aşkın emlakçı gibi Mersinli emlak danışmanlığı yasası beklediklerini belirtti.Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Türkiye’de 100 bini aşkın emlakçı gibi Mersinli emlak danışmanlarının da ‘yasa’ beklentisi içerisinde olduğunu belirtti. Madenli, emlakçıların yıllardır ortak beklentisi olan ‘Emlak Danışmanlığı Yasası nın 2016’da yada en geç 2017’de yürürlüğe girmesini beklediklerini kaydetti.

Madenli yaptığı açıklamada sektörde yaşanan birçok sıkıntının çıkarılacak olan bu yasa ile giderileceğini ifade ederek, “Gayrimenkul sektöründe emlak danışmanlarının önemi tartışılamaz. Ancak bu kadar önemli bir görevi yerine getiren esnafımız maalesef sektör içi ve dışı birçok sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyor. Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak danışmanlarının ve emlak danışmanlığı mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanın kazanılmasını sağlamak, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, mağduriyetlerin yaşanmaması, vatandaşlarımızın ve meslek mensuplarımızın dünyadaki örneklerine bakıldığında benzer hizmetleri en üst noktada alması düşüncesinden hareketle Emlak Danışmanlığı Yasa Tasarısı taslağı hazırlanmıştır.” diye konuştu.

‘Emlak Danışmanlığı Yasası İle Bir Taşla İki Kuş Vurulacak

Söz konusu yasanın 2016’da yasalaşmasını beklediklerini de belirten Madenli, “Türkiye’de 100 bini aşkın emlak danışmanının yıllardır beklediği bu yasanın önümüzdeki süreçte yasalaşmasını umutla bekliyoruz. Çünkü inanıyoruz ki çıkarılacak olan yasa ile birlikte emlak sektörü rahat bir nefes alacak, emlak danışmanlarımız da daha güvenli ve önünü daha rahat görebilen işlere imza atacaklar. Çıkarılacak olan bu emlakçı esnafını ilgilendirdiği kadar tüketiciye de birçok avantaj sağlayacak. Yani bu yasa ile bir taşla iki kuş vurulmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Emlak Danışmanlığı Yasası nın çıkması halinde yasa ile birlikte gelen emlakçıların kazandığı haklardan faydalanması için bazı kuralların olduğunu da söyleyen Madenli şunları kaydetti: “Çıkacak olan yasa ile emlakçılarımız birçok hakka da sahip olacak. Ancak bu haklardan faydalanabilmeleri için de bazı şartları yerine getirmeleri gerekecek. Bu şartları yerine getirmeyen emlakçılar çıkacak olan yasadan hiçbir şekilde faydalanamayacaklar.” Emlak Yasası ile beraber emlakçılık yapabilme ön koşulu üniversite mezunu olmak şartı eklenmesi planlanılıyor. Eğer böyle bir durum olursa herkes emlak danışmanlığı yapamayacaktır. Bu yüzden Emlak danışmanlığı sertifikası olmayanlar bir an önce almalıdır.