Emlak MYK Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Emlak MYK Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

MYK belgesi nedir, MYK belgesi nasıl alınır gibi mesleki yeterlilik belgesine dair merak edilen soruların yanıtlarını derleyerek MYK belgesi konusuna açıklık getirdik. Detaylar yazımızın devamında!

Mesleki Yeterlilik Kurumu, 5544 sayılı kanun ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili kuruluşu tarafından kurulmuştur. “Ulusal mesleki yeterlilik sistemi kurma” amacıyla faaliyet gösteren kurum tarafından verilen belge, kurumun adıyla anılır ve MYK kısaltmasıyla ifade edilir. Yani, MYK açılımı mesleki yeterlilik belgesi şeklindedir. Belgenin alınışı ve kullanılışı sektörler açısından farklılık gösterir.

MYK Belgesi Nedir?

MYK mesleki yeterlilik belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılmış mesleklerde zorunlu tutulan bir belgedir. Yeterlilik belgesi, ulusal yeterliliklerde belirtilen koşulların karşılandığının yazılı ispatıdır da diyebiliriz. Belgenin verdiği mesaj “sektörde, mesleğimde bilirkişiyim” şeklindedir. Bu nedenle meslek belgesi olarak da bilinir.

Yeterlilik belgesi, eczacılık diş hekimliği gibi Avrupa Birliği’nde otomatik tanınma kapsamında yer alan meslekler, mühendislik dalları ve en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren meslekler için geçerli değildir. Nitekim emlak sektöründe, ilgili bölümlerin mezunları bu belgeden muaf tutulurlar. Emlak sektörü, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan sektörlerden biridir.

MYK belgesi geçerlilik süresi, belge sahibinin sahip olduğu meslek doğrultusunda değişkenlik gösterir. Bununla birlikte süre genel olarak 5 yıldır. Belgeyi yenilemek için süre bitmeden 6 ay önce belgelendirme kuruluşunu bilgilendirmek gerekir. Mesleki yeterlilik belgesi hakkında en çok merak edilen konu belgenin ustalık belgesi yerine geçip geçmediğidir. İki belgenin tanımı MYK belgesinin ustalık belgesi yerine geçemeyeceğinin göstergesidir.

Ustalık belgesi, bireyin mesleğinin gerektirdiği bilgi ve becerileri kazanmış olmasının yanı sıra uygulamayı başarmış olduğunun ispatıdır. Bu belge İŞKUR ve UMEM gibi kurumların düzenlediği kursların tamamlanmasıyla verilir. MYK belgesi ise, yazımızın başında belirttiğimiz gibi MYK tarafından verilir ve kişinin mesleğini icra edebilmesi için gerekli niteliğe, bilgiye sahip olduğunun göstergesidir. Bu durum sektörler arasında farklılık gösterebilir. MYK sertifika alınabilmesi sınav ve belgelendirme aşamasını geçmek gerekir.

Emlak MYK Belgesi

Emlak MYK Belgesi Nasıl Alınır?

Emlak sektöründe MYK belgesi kişiye sorumlu emlak danışmanı unvanını kazandırır. MYK sertifika, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumları ve Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite kurumlar tarafından düzenlenir. Dolayısıyla MYK belgesi başvuru, bu kurumlara başvurmak suretiyle yapılır. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca mesleki yeterlilik kimlik kartı verilmesi için sınavda başarılı sonuç almak gerekir.

Başvuru sürecinde personel belgelendirme başvuru formu verilir. Bu formda yer alan bilgiler kurumlar arasında değişmekle birlikte şu şekildedir: Başvuru sahibinin iletişim bilgileri, belge almak istenen yeterlilik ve birimler, başvuru sahibinin taahhüdü onayı ve imzası. Bu belgeye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi ve sınav ücreti dekontu da verilir. Kişinin TC vatandaşı olmaması durumunda pasaport fotokopisi istenir.

Mesleki yeterlilik belgeleri, Seviye 4 belgesi ve Seviye 5 belgesi olmak üzere iki türdedir. Seviye 4 sınavı ile alınan belge kişiye emlak danışmanı unvanını kazandırırken; Seviye 5 sınavı ile yapılan değerlendirme sonucunda alınan belge sorumlu emlak danışmanı unvanını kazandırır. Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi, emlak ofisi açmak isteyen kişilerin mutlaka edinmesi gereken bir belgedir.

Sorumlu emlak danışmanı seviye 5 sınav soruları, teorik ve uygulamalı olmak üzere kategorize edilmiştir. Sınavlar sonucunda alınması gereken not 70’tir. Konu başlıkları ise şöyledir:

Teorik

 • İş Sağlığı ve güvenliği
 • Emlak-satış, kiralama planı
 • İş Organizasyonu ve pazarlama stratejisi
 • Emlak-Satış, kiralama ve sonrası işlemler
 • Satış sözleşmesi
 • Emlak-müşteri portföyü

Uygulamalı

 • Emlak Satış, kiralama planı oluşturma
 • Pazarlama stratejisi sunma
 • Bütçe planlama
 • Emlak- satış, kiralama işlemleri
 • Emlak danışmanının emlakçılık işlemleri sırasındaki çalışmaları
emlak MYK belgesi

Emlak MYK Belgesi Ne İşe Yarar?

MYK onaylı belge, tehlikeli işlerden ve bilgi birikimi gerektiren işlerden istenen bir belgedir. Kişinin o mesleği yapabileceğinin ispatı niteliğindedir. Emlak sektöründe de MYK belgelendirme kritik öneme sahiptir. MYK sınavı ile bu belgeye sahip olan kişi diğer şartları da sağladığı sürece emlak ofisi açabilir.

MYK belgesi başvuru süreci olumsuz sonuçlanan veya belge almak için başvuruda bulunmayan bir kişinin sorumlu emlak danışmanı olarak taşınmaz ticareti yapması mümkün değildir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri belirli dönemlerde denetleme yapar. Bu denetleme sonucunda bir iş yerinde mesleki yeterlilik belgesi gerektiren bir işi yapan kişinin MYK belgesine sahip olmamasının tespit edilmesi yaptırımla sonuçlanır. Böyle bir durumda işveren ve işveren vekili maddi yaptırımla karşılaşır.

MYK 4 belgesi ve MYK 5 belgesi ulusal yeterliliğin de göstergesidir. Dolayısıyla belgeyi AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde de kullanmak mümkündür. Bu noktada dikkat etmek gereken Europass sertifika ekini talep etmiş olmaktır. Sorumlu emlak danışmanının görevleri ise şu şekildedir:

 • Müşteri portföyü oluşturmak ve çeşitli yazılımların da yardımıyla müşterilere ait tüm bilgileri Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında saklamak
 • Müşterinin bütçesini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak olabildiğince fazla seçenek sunmak
 • İkamet edilecek konutları ve potansiyel yatırım aracı olabilecek gayrimenkulleri tespit etmek
 • Alım, satım ve kiralama için gerekli belgelerin tamamlanmasını sağlamak
 • Etkili pazarlama stratejisi geliştirmek
 • Gerektiğinde müşteriyi bankaların kredi fırsatları ve faiz oranları konusunda bilgilendirmek
 • Sözleşmelerin düzenlenmesine yardımcı olmak
 • Emlak faaliyeti sırasında danışmanlık hizmeti vermek

Sonuç olarak;

MYK belgesi konusuna emlak perspektifiyle bakarak emlak sektöründe çalışmak isteyen kişiler için mesleki yeterlilik belgesi nedir, neyi ifade eder sorusunu yanıtlamış olduk. Siz de yetkili kişi olarak emlak işi yapmayı planlıyorsanız MYK belgesi veren firmalar listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yalnız bu belgenin öncesinde emlak danışmanı unvanı kazandıran Seviye 4 belgesini edinmelisiniz. Belgeyi almaya hak kazanmak için gayrimenkul danışmanlığı eğitimi almalısınız. Eğitim ve sertifikasyon sürecine ilişkin kapsamlı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğitim sayfamızı incelemelisiniz.