Gayrimenkul Sektöründe Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Gayrimenkul Sektöründe Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Gayrimenkul sektöründe güven en kritik bileşendir. Güven olmadığında sektörde ayakta kalabilmek mümkün değildir. Güveni sağlamak için gayrimenkul sektöründe pazarlama teknikleri kullanmak önemlidir. Peki, bu teknikler nelerdir? Sorunun yanıtı yazımızın devamında!

Dünya veriyle şekillenirken yapılan araştırmalarla ortaya konan veriler yorumlandığında şu önemli bilgiye ulaşıyoruz: Türkiye’de pek çok sektör, dinamiklerindeki kırılganlıklar nedeniyle inişli çıkışlı büyüme performansına sahipken, gayrimenkul sektörü büyüme performansı giderek artan bir sektördür. Girişimciler ve yatırımcılar için iştah kabartıcı diyebileceğimiz gayrimenkul sektöründe büyüme ile rekabet doğru orantılıdır. Rekabet avantajı elde etmenizin en kritik yolu ise pazarlama tekniklerinden yararlanmanızdır.

Gayrimenkul Sektöründe Modern Pazarlama Teknikleri

Gayrimenkul sektörü, hem ekonomiye hem de istihdama doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlayan bir sektördür. Dinamik bir yapıya sahip olan emlak sektöründe tek bir yönteme bağlı kalmak sağlıklı değildir. Yalnızca geleneksel pazarlama yönteminin kullanılması yeterli değildir. Geleneksel yöntemlere ek olarak kullanılabilecek diğer yöntemler de emlak satışı nasıl artırılır sorusuna yanıt niteliğindedir.

Emlak pazarlama teknikleri konusuna değineceğiz; fakat önce gayrimenkul pazarlama planı konusuna açıklık getirmeliyiz. Çünkü sürecin ilk aşaması planlamadır. Plan oluşturmadan önce hedef kitlenizi belirleyin ve şu sorulara yanıt bulun:

  • Müşterileriniz diğer emlak şirketi yerine neden sizi seçmeli?
  • Bütçeniz nedir? Bu bütçeyi hangi pazarlama yöntemlerine ne oranda dağıtabilirsiniz?
  • Rakiplerinizin müşteri portföyü oluşturmak ve gayrimenkulleri pazarlamak için kullandığı yöntemler nelerdir?
  • Diğer emlak şirketlerinin uyguladığı imaj ve prestij çalışmaları nelerdir?

Emlak Sitesi Açın

Verinin “modern çağın petrolü” olarak adlandırıldığı, internetin eski ansiklopedilerin yerini aldığı günümüzde pazarlama tekniklerinin başında elbette internet vardır. Öyle ki herhangi bir sektörde web sitesi olmayan bir şirketin müşteriyle bağ kurabilmesi, güven oluşturabilmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Hatta web sitesini bir dükkanın ilgi çekici tabelasına benzetebiliriz. Siz de başarılı bir grafik yakalamak için bilinirliğinizi artırabilecek bir web sitesi kurmalısınız.

Sosyal Ağlarda Aktif Olun

Sosyal medya en etkili reklam aracı haline geldi. Yeni müşteriler çekmek için YouTube kanalı oluşturabilir veya Instagram sayfanızda ilan veya içeriklerin linkini paylaşabilirsiniz. Emlak sektöründe sosyal medya kullanımı için en kritik detay takipçilerle etkileşime geçmektir. Takipçilerinizin yaptığı yorumları atlamamalı, doğal şekilde yanıt vermelisiniz.

SEO Çalışması Yapın

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış hali olup Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarında daha çok görünürlük elde etmek müşterilerin satın alma aşmasında önemli ölçüde etkilidir. Web sitenizde kurumsal blog sayfası açabilirsiniz.

Blog sayfasında emlak sektöründe çalışmak isteyenlere, emlak ofisi açmak isteyenlere veya halihazırda emlakçılık faaliyetleri gerçekleştirenlere yönelik içerikler paylaşabilirsiniz. Bu içeriklerde emlak sektörüne ilişkin en çok aratılan kelimeleri (emlakçı, satılık ev vb.) kullanıp reklam ile içerikleri destekleyerek satışları artırabilirsiniz.

CRM Yazılımı Kullanın

CRM, Customer Relationship Management kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir ve müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelir. Genel olarak müşteri ilişkilerinde kullanılan yazılımları ifade etmek için kullanılan CRM, tüm sektörlerde dijitalleşmenin önemli bir ayağıdır. Müşterilerin tüm bilgilerini kategorize ederek kayıt altına almak önemli avantaj sağlar. Emlak sektöründe müşteri portföyü oluşturmak en kritik süreçtir ve bu süreci takip etmek pek kolay değildir. CRM yazılımları bu noktada devreye girerek müşteri takibini kolaylaştırır.

Emlak Portallarını Aktif Olarak Kullanın

İnternet kullanımındaki artışla birlikte emlak portalları da artış göstermiştir. Bu portallar sayesinde ilan vermek, mevcut ilanlara ulaşmak mümkündür. Emlak sitelerinin tek faydası emlak ilanları da değildir. Bu portallar sayesinde emlak danışmanının pazar ve rakip analizi yapması, sektörü yakından tanıması mümkündür.

E-Posta Pazarlaması Yapın

Dijital çağın pazarlama dünyasına kazandırdığı yeniliklerden biri e-bültendir. E-posta ile gönderilen e-bülten marka bilinirliğinde ve güven oluşturmada etkilidir. Emlak sektöründe de e-posta pazarlaması yoluyla e-bülten gönderimi önemlidir. Potansiyel müşterilerinize gayrimenkul sektörüne dair bilgi veren e-bültenler göndererek sektörde ön plana çıkabilirsiniz.

Bir Uzmandan Yardım Alın

Bahsettiğimiz modern pazarlama yöntemleri satışların artmasında ve sektörün canlanmasında son derece etkilidir; fakat bu yöntemlerin etkili olması için doğru şekilde uygulanabilmesi önem taşır. Bu nedenle müşteri odaklı pazarlama teknikleri için dijital pazarlama uzmanından yarım almanızı öneririz. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi gayrimenkul sektörü için tek yöntem yeterli değildir. Geleneksel pazarlama yöntemleriyle dijital pazarlama yöntemlerini harmanlayabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Sektör fark etmeksizin bir şirketin varlığını devam ettirmesinin yolu müşteri odaklı pazarlama teknikleri kullanarak odak noktasına insanı alabilmektir. Bu yadsınamaz gerçekten yola çıkarak emlak satışı püf noktaları da diyebileceğimiz teknikleri derleyerek bu pazarlama stratejileriyle nasıl sonuç alabileceğinizden bahsettik.

Emlak satış kiralama planı oluşturma süreçleri ve işyeri, konut ve arsa pazarlama teknikleri hakkında en kapsamlı bilgiyi emlakçılık eğitimleri ile öğrenebilirsiniz. Halkla ilişkilere dair bilgileri de bu eğitim sayesinde öğrenmeniz mümkündür. Emlak danışmanı olmak ve bu yöntemlerle gelir elde edebilmek için emlak danışmanlığı eğitimi almak istiyorsanız eğitim sayfamızı inceleyerek sürecin nasıl ilerlediğine dair bilgi edinebilirsiniz.