Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Uygulamaları

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Uygulamaları

Geleneksel emlakçılığın hakim satış tekniklerinden sıkılanlar için emlak sektöründe dijital pazarlamanın yerine odaklanacağız. Sektörde hangi dijital pazarlama uygulamalarını kullanabileceğinize ve pazarlama taktiklerinin ne işe yaradığından söz açacağız. O hâlde gelin, gayrimenkul işleri için dijital pazarlamanın nasıl uygulanabileceğe başlayalım.

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama Nasıl Uygulanır?

Gerekli bilgileri sunmadan önce emlak sektöründe neden dijital pazarlamanın kullanılması gerektiğinden bahsetmeliyiz. Artık emlakçılığı yalnızca alım- satım işlerindeki aracılık pozisyonu olarak lanse etmemeliyiz. Hâlâ bu tür hizmet veren emlak büroları ve emlakçılar tabii ki varlar fakat gayrimenkulü bir danışmanlık hizmeti olarak sunan kurumsal şirketler ve çalışanlar da hiç az değil. Hatta son yıllarda kurumsal emlak danışmanlığı alanında çalışan emlak danışmanları sayısı artmış durumda. Peki dijital pazarlama bu işin neresinde yer alıyor?

Gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama, özellikle portföyün ve emlak danışmanının tanıtımına olanak tanımasıyla önem kazanır. Emlakçılıkta geleneksel pazarlamayı kullanmakla beraber dijital pazarlamanın avantajlarından da yararlanmak gerekir. Emlakçılıkla uğraşan kişilerin öne çıkması ve gayrimenkul portföylerini sunmaları açısından bazı dijital pazarlama yöntemleri kullanılır. Bunları toparlarsak şöyle bir liste yapabiliriz:

  • Arama Motoru Reklamcılığı,
  • Sosyal Medya Yönetimi ve Pazarlaması,
  • Sosyal Medya Reklamları Ölçümü,
  • Arama Motoru Optimizasyonu, (SEO)
  • Web Sitesi Yönetimi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı,
  • İnternet Tabanlı Reklamcılık, (Google Ads)
  • E-Posta Pazarlaması,
  • İçerik Pazarlaması.

Kurumsal bir gayrimenkul şirketinin ya da emlak danışmanının, yukarıdaki tüm yöntemleri uygulaması gerekmez. Fakat bazı dijital pazarlama yöntemleri var ki bunları uygulamanız durumunda hem tanıtım hem de kâr anlamında daha ön plana çıkabilirsiniz. Çünkü müşterilerin çoğu gayrimenkul alım-satım işleri için interneti kullanıyor. Durum böyle olunca daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak için internet ve dijital pazarlamadan yararlanmak gerekiyor.

Emlakçılıkta dijital pazarlamayı uygulamak için öncelikle pazarlama kanallarını içeren genel bir stratejiye ihtiyaç vardır. Aynı portföy yönetiminde olduğu gibi dijital pazarlama stratejisi belirlenerek gayrimenkul satışı ve pazarlaması ile ilgili tüm detaylar belirlenir. Peki emlakçılık için dijital pazarlama stratejisinde nelere dikkat edilir?

Öncelikle dijital pazarlamanın, Google arama ve web sitesi odaklı olmasına dikkat edilir. Yine görsel ve yazılı tüm içeriklerin hazırlanması ve yönetilmesi için de içerik pazarlamasından yararlanılır. Gayrimenkul danışmanı, dijital pazarlama eğitimi alarak bu işlemleri kendisi yapabileceği gibi SEO uzmanı ile de çalışabilir. Önemli olan hedef kitleye ve portföye uygun bir stratejinin keşfedilmesidir. Bu aşamadan sonra hem gayrimenkul danışmanının hem de emlak portföyünün sunumu için dijital pazarlama uygulamaları kullanılır.

Portföy Yönetimi İçin Dijital Pazarlama Uygulamaları

İnternet emlakçılığı, özellikle portföy sunumu için ideal bir kullanımdır. İnternet aracılığıyla elinizdeki gayrimenkulü çok daha hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaştırabilir ve satışa teşvik edebilirsiniz. Öncelikle şunu bilmelisiniz, internet emlakçılığının aktif bir şekilde varlığını sürdürdüğü yer, emlakçılık ile ilgili sitelerdir. Bu sitelere, emlakçının kendi sitesini de ekleyebiliriz. İşte portföy yönetimi ve sunumu için size önerebileceğimiz ilk dijital pazarlama odaklı uygulama da web siteleri olacak.

Gayrimenkul ile İlgili Web Sitesi Oluşturma

Satın almanın internete taşındığı bir çağda, gayrimenkulün araştırılması ve ilgili kişiye ulaşılması da internet üzerinden gerçekleşiyor. Bundan dolayı da geleneksel emlakçılığın dışına çıkarak çok daha fazla kişiye ulaşmak için internetin nimetlerinden faydalanmak gerekiyor. Bu aşamada yapmanız gereken ise gayrimenkul portföyünü sunabileceğiniz bir web sitesi oluşturmaktır.

Emlakçılık ile ilgili sitelere üye olduktan bu mecralarda kendi sitenizin linkini verebilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz. Web sitesine müşteri çekmek ve satışı olumlu yönde etkilemek için muhakkak hakkımda yazısı, bireysel portföy ve blog sayfası kullanımına özen gösterin. Bu yazılar, profesyonel hareket ettiğinizi ve sektöre hakim olduğunuzu gösteren küçük ama önemli detaylardır.

Özellikle blog sayfası hem dijital pazarlamanın hem de içerik pazarlamasının önemli bir zinciri olduğu için yazılacağınız SEO uyumlu yazılarla da web sitenizi öne çıkarabilir ve hedef kitleyi yönlendirebilirsiniz. Web sitenizi iyileştirmek ve yönetmek için ise Google Ads, Analytics ve SEO araçlarından destek alabilirsiniz. Web sitesini iyileştirmeniz ve SEO uyumlu hâle getirmeniz durumunda, ilgili anahtar kelimelerde ilk sayfada yer alır ve trafiğiniz artırarak gayrimenkul işlerinde referans sitesi olabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması ve Reklamcılığı

Şimdi geldik, gayrimenkullerin satışını etkileyen en işlevsel kullanımlardan birine. Sosyal medya içerikleri, oldukça geniş bir kitlenin mecralarda öne çıkmanıza önayak olur. Fakat her içeriğin, pazarlama ve satışta etkili bir sonuç yaratmadığı da aşikar. Burada da devreye içerik pazarlaması ve sosyal medya reklamcılığı girer.

Sosyal medya mecralarında öne çıkmak için içeriklerin, kullanıcı deneyimine açık olması gerekir. Yani müşteri odaklı bilgi ve görseller, kullanıcının dikkatini çekerek ihtiyacına göre bir araştırma isteği yaratır. Sosyal medya reklamcılığı ise hedef odaklı analiz, ölçümleme ve öne çıkma için kullanılır.

Özellikle emlakçılık için Instagram ve Meta (Facebook) kullanmanız gerekecektir. Her iki mecraya da özel sosyal medya reklamcılığı bütçesi ayırarak daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medyada yayınlanacak her bir dijital içeriğin, bilgi ve görsel açıdan özenle hazırlanması gerekir. Bilhassa gayrimenkullerin fotoğrafları, kaliteli olmalı ve eğer imkân varsa drone ve video çekimleri gerçekleştirilmelidir.

E- Posta Pazarlaması

E-postanın pazarlama aracı olarak kullanıldığı oluyor. Günümüzde stratejik bir pazarlama planıyla e-posta pazarlamasından da olumlu sonuçlar almak mümkün. Gayrimenkul işinde ise e-postalar, aylık bültenler şeklinde gönderilir. Bunun dışında hedef analizi uygulanarak kitleye uygun bilgiler ve e-bültenler hazırlanabilir. Burada da önemli olan, potansiyel müşteriyi sıkmadan ona hizmet sunmanın yollarını aramaktır.

Dijital Pazarlama ile Müşteriye Nasıl Ulaşılır?

Saydığımız tüm yöntemler, müşteri ve kullanıcı odaklı bir planlama olmadan işe yarar olmayacaktır. Bundan dolayı işe önce strateji oluşturmakla başlamak gerekir. Kurumsal emlak danışmanlığına bağlı bir yerde çalışıyorsanız bir ekip kurarak genel planı ortaya çıkarabilirsiniz. Yine SEO danışmanlığı hizmeti alarak hızlı ve çözüm sunan bir süreç yaratabilirsiniz.

Stratejiyi ile beraber emlak portföyünün de genel bir şeması çizilir. Portföyde hangi gayrimenkuller var, gayrimenkullerin kiralanması ve satışı ile kimler ilgilenebilir ve bu gayrimenkulleri nerelerde öne çıkarmak gerekir? Portföyün incelenmesi, hedef kitleye uygun içeriklerin hazırlanmasında bilgi ve veri aktarımına yarar.

Alıcı ve müşteri, internet üzerinden araştırma yapacağı için portföyün kapsamlı bilgiler eşliğinde sunulması önemlidir. Detaylı bir portföy sunumu, size profesyonellik katar ve gerçek bir danışmanlık hizmeti verdiğinizi de kanıtlar. Yine sosyal medya gönderilerinde kısa metinler eşliğinde fotoğrafların afiş hâlinde hazırlanması da dikkat çeker. Kısacası portföy yönetimi ile birlikte genel bir dijital pazarlama stratejisi belirleyerek kısa sürede hem kendinizi hem de gayrimenkulleri öne çıkarabilirsiniz.

 

Emlak sektöründe dijital pazarlamayı kullanarak nasıl daha başarılı sonuçlar alabileceğinizden söz açtık. Unutmayın geleneksel emlakçılığı ve pazarlamayı bir kenara bırakmadan da dijital pazarlama stratejileri uygulayabilirsiniz. Önemli olan hedef kitlenize ulaşmayı tercih etmenizdir. Ayrıca gayrimenkuller  satışı ile ilgili emlak pazarlamasını öğrenmek ve yetkin bir gayrimenkul danışmanı olma yolunu açmak için de emlakçılık eğitimi almayı ihmal etmeyin.