Emlak Komisyonculuğu Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Emlak Komisyonculuğu Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Mesken arzındaki artış, ipotekli konut kredisi sistemi, hızlı sanayileşme gibi etkenlerle büyüyen gayrimenkul sektörü, istihdamda büyük paya sahiptir. Sektörde istihdam fırsatı yakalamanın yolu ise emlak komisyonculuğu sertifikası ile mümkündür. Peki, bu sertifika nereden alınır ve ne işe yarar? Tüm bu soruları yanıtlayarak emlak komisyonculuğuna dair merak edilenleri irdeledik.

Emlak komisyoncusu kavramı, gayrimenkullerin hukuki işlemleriyle ilgilenenler ve danışmanlık hizmeti veren kişiler için kullanılır. Emlak komisyonculuğu, emlak danışmanlığı olarak da isimlendirilir. Dolayısıyla emlak komisyonculuğu sertifikası aslında emlak danışmanlığı sertifikası anlamına gelir. Bu sertifika sayesinde emlakçılık yapmak mümkündür.

Emlak Komisyonculuğu Sertifikası Zorunluluğu

31456 sayılı resmi gazetede yayımlanan 14 Ekim 2020 tarihli Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik;

 • Emlakçılık sertitifikası (emlak yetki belgesi) almak isteyenler,
 • Sorumlu emlak danışmanı olmak isteyenler
 • Emlak komisyonculuğu yapmak isteyenler için emlak komisyonculuğu sertifikası (gayrimenkul danışmanlığı sertifikası) almayı zorunlu kılmıştır.

Emlak komisyonculuğu belgesi almanın tek yolu emlakçılık eğitimleri almak ve süreci başarıyla tamamlamaktır. Aksi halde emlak komisyoncusu olarak emlak alım satım faaliyeti gösteren herhangi bir şirkette çalışmak mümkün değildir. Yönetmelik kapsamında sertifikanın en az 100 saat olması gereklidir.

emlak komisyonculuğu sertifikası

Emlak Komisyonculuğu Sertifikası Nereden Alınır?

Emlak danışmanlığı eğitimi sertifika programı hem üniversiteler hem de Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında eğitim hizmeti veren kuruluşlar tarafından düzenlenir. Ekonomik olması nedeniyle eğitim kuruluşları tercih edilir. Özellikle de uzaktan eğitim hem bütçe dostu hem de verimli bir eğitim şekli olması sayesinde popüler hale gelmiştir.

Emlak sertifikası almak isteyenlerin ortaöğretim kurumundan mezun olmaları gerekir. Bu gerekliliğin istisnası da vardır. İlkokul mezunu olmakla birlikte emlak işi yaptığını belgeleyen kişilerin emlakçılık kursu için kayıt olması mümkündür. Yalnız sorumlu emlak danışmanı unvanıyla çalışmak üzere emlak mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin ortaöğretim mezunu olması zorunludur.

Emlak ve Emlak Yönetimi, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümlerinden mezun olmak emlak komisyonculuğu eğitiminden muaf olmak anlamına gelir. Eğitimde ders konuları şöyledir:

 • Pazarlama
 • Halka İlişkiler ve İletişim
 • Tapu Sicili
 • Emlak Hukuku
 • Emlak Danışmanlığı, Ekspertiz ve Şehir Planlama

Emlak sektöründe çalışmak üzere gayrimenkul danışmanlığı eğitimi alan kişiler, sektöre ve meslekle ilişkili olarak şu soruların yanıtlarına hakim olur:

 • Kentleşme ve imar hukuku nedir?
 • Kadatro işlemlerinde nasıl bir yol izlenir?
 • Şehir planlamanın esasları nedir?
 • Emlak komisyonculuğunda vergilendirme ve biçimsel vergi yükümlülükleri nedir?
 • Hukuki açıdan emlak komisyonculuğu nedir?
 • Gayrimenkul hukukun genel hükümleri nelerdir?
 • Tapuda akitli, akitsiz işlemler nasıl yürütülür?
 • Emlak pazarlaması ve emlak reklamı nasıl yapılır?

Emlak komisyonculuğu sertifika programında, emlakçılığın hukuki ve ekonomik boyutları üzerinde durulmasının yanı sıra; büro yönetimi ve iletişim teknikleri, halka ilişkiler ve sosyoloji hakkında temel bilgiler de verilir. Nitekim bir emlak danışmanının  kurumsal imaj oluşturma, etkili iletişim kurma, beden dilini doğru kullanma konularında da iyi olması gereklidir.

Emlak Komisyonculuğu Sertifika Sınavı

Emlak komisyonculuğu yapmanın koşulu olan sertifikayı, emlakçı eğitimi veren üniversiteler ve kurslardan alabileceğinizi belirtmiştik. Sınavlar da yine bu eğitim kurumları tarafından düzenlenir. Sınavda eğitimde üzerinde durulan ders konularına dair sorular sorulur. Geçme notu 50 ve üzeridir. Bu notu alanlar üniversite veya MEB onaylı emlak danışmanlığı sertifikası alır.

.

emlak komisyonculuğu sertifikası

Emlak Komisyonculuğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yazımızın başında da işaret ettiğimiz gibi emlak komisyonculuğu sertifikası aslında emlak danışmanlığı sertifikasıdır. Dolayısıyla bu sertifikayı almış olan kişiler emlak danışmanı unvanıyla çalışabilir. Emlak komisyoncularının çalışma alanları emlak ofisleri, gayrimenkul şirketleri ve bankaların ilgili bölümleridir.

Emlak belgesi alma bireye tapu sicil müdürlüklerinde aracılık yapma, sektörel uygulamalara hakkim olma, rehberlik hizmeti verme yetkisi kazandırır. Emlak komisyonculuğu sertifikasına sahip olanlar emlak ofisi açmak için gereken ilk koşulu da sağlamış olur.

Emlak dükkanı açmak veya mesleki yeterlilik belgesi almak için gerekli koşullar sağlanıncaya dek emlak danışmanı şu görev ve sorumlulukları yerine getirir:

 • Müşteri portföyü oluşturmak
 • Müşteri bilgilerini kayıt altına almak
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına ve bütçesine göre olabildiğince çok seçenek sunmak
 • Rakip analizi yapmak
 • Pazarlama planı belirleme
 • Bölgede hakimiyeti sağlama
 • Günlük, haftalık veya aylık raporlama

Sertifikanın ne işe yaradığını aslında özetle şöyle ifade edebiliriz: Emlak komisyonculuğu sertifikasına sahip olanlar sektörü ve mesleği tüm detaylarıyla tanımış olur. Emlak sektöründe kariyer yaparak kazancını katlayabilir. Bu sayede emlak sektöründe adını duyurabilir.

Özellikle dikkati çekmek istediğimiz bir nokta daha var. Emlak danışmanlığı sertifikası sayesinde sektörde pek çok kapı açılsa da aslın önemli olan sektörde tutunabilmektir. Bunun için emlak danışmanının girişken, sabırlı, güler yüzlü, dikkatli olması; beden diline ve pazarlama tekniklerine hakim olması önemlidir. Başarılı emlak danışmanlarının kullandığı teknik ve yöntemler için başarılı emlak danışmanı nasıl olunur yazımızı okumanızı öneririz.

Sonuç olarak;

Emlak mesleki yeterlilik belgelerini almak için öncelikli olarak emlak komisyonculuğu sertifikasını almak gereklidir. Emlak komisyonculuğu belgesi nasıl alınır gibi en çok merak edilen soruları yanıtladık. Sektörün büyüme hızı sizin için cezbediciyse emlak sektörüne adım atmak için emlak komisyonculuğu eğitimi alabilirsiniz. Eğitim sayfamızda eğitim sürecine ilişkin kapsamlı bilgileri bulabilirsiniz.