Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mesleki yeterlilik belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen bir belgedir. Bu belge, kişinin mesleği icra etmek için yeterliliğe sahip olduğunun göstergesidir. Uluslararası geçerliliği olan bu belgeyi, emlak sektörü perspektifinde ele alarak merak edilen konulara açıklık getirdik.  

Mesleki Yeterlilik Belgesine Dair Merak Edilenler

Mesleki yeterlilik belgesini emlak sektörü bakımından ele alıp merak edilen soruları yanıtlayacağız. Öncesinde altını çizmeliyiz ki, mesleki yeterlilik belgesi alınan tek sektör emlak değildir. 5544 sayılı Kanun gereğince, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılmış mesleklerde MYK mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması mümkün değildir. Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu olan meslekler için tıklayın.

mesleki yeterlilik belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Bir bireyin sahip olduğu mesleki yeterlilik belgesi, aynı mesleğe mensup kişilerin arasından sıyrılmasını sağlar. Bir başka ifadeyle kalifiye eleman olduğunu gösterir. Kişiler belge almak istedikleri mesleğe ilişkin uzmanlığını mesleki yeterlilik belgesiyle kanıtlamış olur. Emlak sektöründe sorumlu emlak danışmanı olarak çalışmak için Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak zorunludur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş ve Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite kurumlar tarafından düzenlenir. Dolayısıyla bu belgeyi edinmek için bu kurumlara başvurmak gerekir. Şartları uygun kişiler eğitim sürecinin ardından gerçekleştirilen 2 aşamalı sınavda başarılı olduğunda meslek belgesi almaya hak kazanır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi almak için gerekli koşulları sağlayan ve yapılan sınavlar sonucunda geçerli notu alan kişiler belgesini başvuruda bulunduğu yetkili kurumdan alabilir. Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar listesi kurumun portalında yayımlanmıştır.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi almak için öncelikli koşul aktif belge veren kuruluşlara başvuruda bulunmaktır.  Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun mesleki yeterlilik kimlik kartı olarak da adlandırabileceğimiz belgeyi vermesi için sınavda başarılı sonuç almış olmak gereklidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlara Ceza Verilir Mi?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu doğrultusunda ustalık belgesi almış kişiler ve mesleki ve teknik eğitim veren bölümlerden mezun olanlar mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğundan muaftır. Bu kapsamında dışında kalan kişilerin MYK belgesi alması zorunludur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı denetimlerde, zorunluluk kapsamında olduğu halde belgeye sahip olmayan kişi için işverene maddi yaptırım uygulanır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet kapısı pek çok resmi prosedürün kısa sürede kolaylıkla aşılmasını sağlar. Bu durum mesleki yeterlilik belgesi sorgulama için de geçerlidir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun web portalı, sorgulama için e-devlet sayfasına yönlendirir. Bu sayfa üzerinden sorgulama yapmak için TC kimlik numarası ve belge numarası girmek yeterlidir.

Gayrimenkul Mesleki Yeterlilik Belgesi Yurt Dışında Geçerli Mi?

MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından alınan yeterlilik belgesi ulusal yeterliliğin de göstergesidir. Nitekim Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun temel amacı ulusal mesleki yeterlilik sistemi kurmaktır. Belgeyi AB ülkelerinde kullanmak mümkündür. Bu noktada dikkat etmek gereken Europass sertifika ekini talep etmiş olmaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi İcin Gereken Evraklar Nelerdir?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi için gerekli evraklar; personel belgelendirme başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve sınav ücreti dekontudur. Başvuran kişinin TC vatandaşı olmaması durumunda pasaport fotokopisi alınır.

Emlak Mesleki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Mesleki yeterlilik belgesi, emlak sektöründe emlakçılık belgesi olarak da bilinir. Seviye 4 belgesi, emlak sektöründe emlak danışmanı unvanıyla emlak işi yapabilmeyi; Seviye 5 belgesi ise sorumlu emlak danışmanı olarak emlak alanında faaliyet gösteren bir işletmeyi yönetebilmeyi sağlar.

Seviye 5 sınavı teorik ve uygulamalı olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Sınavın geçerlilik notu 70’tir. Konu başlıkları ise şöyledir:

Teorik

 • İş Sağlığı ve güvenliği
 • Emlak-satış, kiralama planı
 • İş Organizasyonu ve pazarlama stratejisi
 • Emlak-Satış, kiralama ve sonrası işlemler
 • Satış sözleşmesi
 • Emlak-müşteri portföyü

Uygulamalı

 • Emlak Satış, kiralama planı oluşturma
 • Pazarlama stratejisi sunma
 • Bütçe planlama
 • Emlak- satış, kiralama işlemleri
 • Emlak danışmanının emlakçılık işlemleri sırasındaki çalışmaları

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Mesleki yeterlilik belgesi hakkında en çok merak edilen konulardan biri belgenin geçerlilik süresidir. Mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir yeterlilik belgesi yenileme işlemi yapmak gerekir. Belgenin süresinin bitimine 6 ay kala yenileme yapmak için  belgelendirme kuruluşunu bilgilendirmek yeterlidir. Ekstra evrak talebi konusunda gerekli bilgiyi belgelendirme kuruluşu verir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ustalık Belgesi Yerine Geçer Mi?

Emlak sektörü dahil herhangi bir sektörde, İŞKUR ve UMEM kurslarından alınan belgelerin mesleki yeterlilik belgesi olarak sayılması mümkün değildir. Mesleki eğitim olarak geçen bu eğitimlerde kişi mesleği öğrenirken; mesleki yetki belgesi almak için izlenen süreçte kişi mesleği icra etme yetkisine sahip olur.

MYK belgesi ulusal yeterliliklere göre düzenlenir. Söz konusu belgeler MYK belgesi yerine geçmediği gibi, MYK belgesi de diploma yerine geçmez. MYK belgesi tam olarak şu anlama gelir: Kişi, belge aldığı meslekte bilirkişidir ve sektörde görev yapması için engel bir durum yoktur.

Sonuç olarak;

Emlak mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamında hangi meslek gruplarında belge gerektiğine değindik. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun nasıl özelliklere sahip olup belgeyi nasıl verdiğine, sınav ve belgelendirme konusuna açıklık getirdik. Emlak sektöründe çalışmak isteyen bir bireyin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmadan önce emlak danışmanlığı sertifikası alması gerekir. Emlak danışmanlığı eğitimi ve emlakçılık sertifikası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için eğitim sayfamızı incelemenizi öneririz.