Emlakçılığa Yeni Başlayanlar İçin: Emlakçılıkta Nasıl Müşteri Bulunur?

Emlakçılığa Yeni Başlayanlar İçin: Emlakçılıkta Nasıl Müşteri Bulunur?

Bir gayrimenkul danışmanının başarılı olmasının sırrı daha çok müşteriye ulaşabilmek için kullandığı yöntemlerdir. Siz de emlakçılıkta nasıl müşteri bulunur sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız.

Emlakçılığın Püf Noktaları

Tüm sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de öncelikli amaç müşteri memnuniyeti sağlamak olmalıdır. İnsanı odak noktasına almayan bir şirketin varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Emlak sektöründe potansiyel müşterilere ulaşmak satış grafiğini artırmak anlamına gelir.

Sosyal Medya Pazarlaması Yapın

Güncel verilere göre Türkiye’de nüfusun %70,8, sosyal medya kullanıcısıdır ve sosyal medyada geçirilen süre 2 saat 57 dakikadır. Bu durum sosyal medya pazarlamasını sektör ve büyüklük fark etmeksizin tüm işletmeler için zorunlu kılmıştır. Sosyal medya, işletmelerin etkileşim aracı haline geldi. Dolayısıyla kolay müşteri bulabilen, başarılı bir emlakçı olmanın püf noktalarından biri de sosyal medyayı kullanmaktır.

Elbette sosyal medyanın gücüyle kastettiğimiz şey Facebook gibi sosyal ağlara üye olmakla sınırlı değildir. Sosyal medyada, uygun zaman diliminde hedef kitlesine uygun içerikler paylaşmalısınız. Sosyal medyada hakkınızda yapılan olumlu veya olumsuz yorumları atlamayın. Sosyal medyada reklam vermek şüphesiz müşteri çekmenin yolları arasında en etkili yöntemdir.

Fuar ve Etkinliklere Katılmak

Emlak işinde başarılı olmak istiyorsanız yıllık hedeflerinizin gerektirdiği kadar fazla yeni müşteri kazanmalısınız. Bunun için en iyi alternatif yöntemlerden biri, kartvizitinizle fuar ve etkinliklere katılmanızdır. Örneğin, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası gayrimenkul fuarı olan CNR emlak fuarını takip etmenizi öneririz.

Web Sitesi Oluşturun

İnternet, günümüzün en etkili pazarlama aracıdır. Dolayısıyla portföy oluşturma teknikleri arasında en etkili yöntemlerden biri de web sitesi oluşturmaktır. Web sitesi oluşturmak internette görünür olmak anlamına gelse de belirli özellikleri taşımayan  bir web sitesi asıl amacına ulaşamaz. Web sitenizin;

  • Güncel web trendlerine uygun olarak tasarlanmış olması,
  • Online bilgi formuna sahip olması,
  • Mobil uyumlu olması,
  • Google uyumlu blog sayfasının olması müşteri bulmanızı sağlayacaktır.

Özel Günlerde Müşterilerinize Ulaşın

Daha önce emlak danışmanlığı hizmeti verdiğiniz potansiyel müşterinizin bir nevi can simidi olabileceğini göz önünde bulundurarak onları unutmadığınızı gösterin. Bunun en iyi yolu özel günlerde aramaktır.

Teşekkür Kartı Gönderin

Dijital çağda teşekkür kartı gönderme kartı demode gelmiş olabilir; fakat bu geleneksel yöntem etkilidir. Örneğin, ev satışı yaptığınız müşterinize “Yeni evinizde mutlu anılar biriktirmeniz dileğiyle” şeklinde not yazabilirsiniz.

Emlak Portalarını Takip Edin

En çok tıklanan emlak siteleri, sektörün nabzını tutan sitelerdir. Bu siteler sayesinde emlak işi için en kritik şu adımı tamamlayabilirsiniz: Doğru fiyat ve doğru müşteri bulma. Emlak portalları sektöre dair gelişmeleri takip etmeniz konusunda çok faydalı olacaktır.

Bölgenizde Uzmanlaşın

Bölge hakkında ne kadar bilgi o kadar fazla yeni müşteri anlamına gelir. Bölgede uzmanlaşmak için emlak haber sitelerini takip etmenin yanı sıra şunları yapmalısınız:

  • Google Maps gibi harita uygulamalarını kullanarak bölgenin haritasını oluşturun.
  • Bölgenin site yöneticileri, esnafı ve apartman görevlileriyle iletişim halinde olun.
  • Bölgede hangi toplu taşıma durağı nerede öğrenin.
  • Bölgedeki hastane, okul, oyun parkı gibi yerlerin ve devlet kurumlarının konumunu belirleyin.
  • Otoparkın yerini tespit edin.
  • Tamirat bakım onarım işleriyle ilgilenen esnafı da takip edin.

Telefon Görüşmelerine Özen Gösterin

Satışlarınızı artırmak için sürekli ulaşılabilir olmanız yeterli değildir. Telefon görüşmelerinde etkili iletişim kurmalısınız. Gereğinden fazla resmi ya da gereğinden fazla samimi olmamalısınız. Seviyeli bir dil kullanarak, açık ve anlaşılır bir dille konuşmalısınız.  Görüşme anında kısa notlar alın.

Güçlü bir Kartvizitiniz Olsun

Günümüzde bir meslek erbabına ulaşmanın pek çok yolu vardır. Yine de en sağlıklı yöntem kartvizit kullanmaktır. Logo ile uyumlu renkte, iletişim bilgilerinin açık ve net olduğu dikkat çekici bir kartvizit kullanmalısınız. Kartvizit ne kadar özgün ve yaratıcı tasarlanmış olursa o kadar etkili olacaktır.

Emlak Kitapları Okuyun

Emlak sektöründe deneyimli kişilerin kaleme aldığı kitaplar sayesinde bilginizi artırabilirsiniz. Özellikle de satış ipuçlarının paylaşıldığı emlak ve gayrimenkul kitapları, ilginç müşteri çekme yöntemleri bulmanızı da sağlayabilir. Emlakçıların okuması gereken kitaplar için emlak kitapları tavsiye yazımızı okumanızı öneririz.

Sonuç olarak;

Emlakçılıkta püf noktaları paylaşarak müşteri çekme konusundaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Tüm bu yöntemlerin öncesinde sektörü iyi tanımalısınız. İşinizi geleneksel emlakçılığın ötesine taşımayı, gayrimenkul danışmanı olarak çalışmayı planlıyorsanız emlak danışmanlığı sertifikası almalısınız. Emlak danışmanlığı eğitimi hakkında kapsamlı bilgi için eğitim sayfamızı inceleyebilirsiniz.