Emlakçılık, Gayrimenkul Danışmanı Size Neler Kazandırır?
Emlakçılık, Gayrimenkul Danışmanı Size Neler Kazandırır?

Emlakçılık, Gayrimenkul Danışmanı Size Neler Kazandırır?

Emlakçılık, Gayrimenkul Danışmanı Size Neler Kazandırır?

Pahalı bir yatırım aracı olan gayrimenkulde mahalli emlakçılık döneminin sonuna doğru gelinirken, profesyonel emlak danışmanları alım-satım ve kiralamada gerek donanımları gerekse verdikleri destekle fark yaratıyor. Emlak danışmanlığı mesleğine belli standartlar koyacak Emlakçılık Yasası’nın bu yıl çıkması bekleniyor. Yasaya göre artık eline çantasını alan herkes emlakçılık yapamayacak. Gayrimenkul alım satımı veya kiralanması sırasında verilen yanlış kararlar telafisi olmayan maddi ve manevi kayıplara yol açarken, profesyonellerden destek almak ise maddi olarak kazandırdığı gibi, gereksiz zaman kayıplarının da önüne geçiyor. Dünyanın lider gayrimenkul danışmanlık firmalarından Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, bu yıl çıkması beklenen emlakçılık yasasının sektöre büyük katkı sağlayacağını söyledi. Mahalle emlakçılığı döneminin artık kapanmak üzere olduğunun altını çizen Uzel, “Günümüzde gayrimenkul alım-satımlarında pek çok kişi, bünyesinde profesyonelleri barındıran marka haline gelmiş emlak danışmanlığı firmalarından destek alıyor. Böylece alırken, satarken ve kiralarken doğru fiyata, doğru yerde yatırım yapma imkanına sahip oluyor” dedi.

Gayrimenkul uzmanlık gerektiren alan

Gayrimenkul alım, satım ve kiralamanın uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu vurgulayan Uzel şunları söyledi: “Ekonomik sıkıntıların yaşandığı, binlerce gayrimenkulün rekabet ettiği, kredi taleplerinin sıkça geri döndüğü bir ortamda kişiler doğal olarak işini şansa bırakmak itemiyor. Zira, emlak sektöründe basit görülen ve doğru yapıldığına inanılan şeylerin zamanla yanlış ve yetersiz olabileceği anlaşılıyor. Yani amatörlüğü asla affetmiyor. Özellikle konut sektöründe ‘satın alırken kazanmak’ altın kural haline gelmiş durumunda. Bu nedenle profesyonel hizmet veren emlak danışmanlık firmalarından hizmet almak; alım, satım ve kiralamada kar ettirdiği gibi zamandan da tasarruf sağlıyor. Bu nedenle yeni çıkacak yasayı dört gözle bekliyoruz”

Gayrimenkul danışmanı neler kazandırır?

Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, profesyonel ve donanımlı bir emlak danışmanından hizmet almanın neler kazandırabileceğini madde madde şöyle açıkladı:
1) Zaman ve hız kazandırır: Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı sizin için en uygun yatırımı en uygun fiyata hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.
2) İyi bir asistan kazandırır: Müşterisine sıkışık anında destekte bulunur, iş ortağı olur,
3) Tasarruf eder, para kazandırır: emlak işini bir profesyonele bırakan kişi, kendi işine konsantre olur ve gayrimenkule ayıracağı zamanı işine harcar.
4) Tecrübe, bilgi kazandırır:emlak uzmanı müşterisine ücretsiz piyasa raporlarını hazırlayarak sunar. Onların bilinçlenme süreçlerine katkıda bulunur.
5) Tercih etme hakkı kazandırır: Listelerini her zaman alternatifli ve tüm seçenekleri de kapsayacak genişlikte ve rakiplerinin portföyünü de içeren kapsamda hazırlar.
6) Pazarlık gücü kazandırır: Piyasa koşullarını iyi bilen bir emlak Profesyoneli pazarlık ve fiyatlandırma konularında riskinizi azaltır.
7) Yasallık kazandırır: emlak Profesyoneli mülkün ve işlemin tüm riskli noktalarını yakalayarak ileride doğacak olası problemleri en alt düzeye indirir. Yasal prosedürlerin takibini yaparak sizin hata yapmanızı ve zaman kaybetmenizi önler.
8) Komşu kazandırır: emlak Profesyoneli o işlemi kendi için yapıyormuş gibi davranır. Size doğru emlak, doğru komşular, doğru çevre kazandırır.
9) Şeffaflık kazandırır: emlak Profesyoneli yaptığı işlemleri veriye dönüştürür. Onları Analiz eder, bağımsız piyasa verisi ve raporu haline getirir. Piyasaya şeffaflık kazandırır.
10) İyi bir arşiv kazandırır: Seneler sonra bile gayrimenkul profesyonelinden aradığınız bir tapuyu, kontratı, belgeyi temin edebilirsiniz. Bu da ticari hafıza kazandırır.
11) Ülkemize daha iyi emlakçılar kazandırır: İyi emlakçı piyasaya şeffaflık, iş hacmi, bilgi getirir. Bu da size daha kaliteli hizmet olarak geri döner. Verimlilik olarak geri döner.