Emlakçılıkta Yeni Kriterler Yolda
Emlakçılıkta Yeni Kriterler Yolda!

Emlakçılıkta Yeni Kriterler Yolda

Emlakçılıkta Yeni Kriterler Yolda!

Emlakçılıkta Yeni Kriterler Yolda! Gümrük Bakanlığı, alım satımda ortaya çıkan mağduriyeti önlemek için emlak ticaretini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Emlakçılar için bazı kriterler getiriliyor. Sertifika almayan emlakçılık yapamayacak. Komisyonlarındaki haksız kazanç önlenecek.

Gümrük Bakanlığı, alım satımda ortaya çıkan mağduriyeti önlemek için emlak ticaretini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor. Emlakçılar için bazı kriterler getiriliyor. Sertifika almayan emlakçılık yapamayacak. Komisyonlarındaki haksız kazanç önlenecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlak alım satımında ortaya çıkan mağduriyetleri önlemek için harekete geçti. Taşınmaz Ticaretinin Düzenlenmesi Yönetmeliği için çalışmalara başlayan bakanlık, emlak satışına yönelik aracılık, danışmanlık ve bu kapsamda yürütülecek diğer faaliyetlere ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Buna göre emlakçıların, taşınmaz ticaretini yaparken uyması gereken ilkeler, yerine getirmesi gereken kriterler ve alacakları ücretler yönetmelikle düzenlenecek.

EMLAKÇILARA SERTİFİKA ŞARTI GELİYOR

Emlakçılara sertifika zorunluluğu geliyor. Yeni düzenlemeyle birlikte sertifikası olmayan ve kurallara uymayan emlakçıların yetkisi iptal edilebilecek…Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlak alım satımlarında yaşanan mağduriyetleri önlemek için çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında emlak satışında aracılık, danışmanlık ve satışını yapanlara ve bu kapsamda yürütülecek diğer faaliyetlere ilişkin usul ve esaslar belirlenecek.

Buna göre emlakçıların uyması gereken ilkeler, yerine getirmesi gereken kriterler ve alacakları ücretler yönetmelikle birlikte düzenlenecek. Düzenlemenin en dikkat çekici kısmı emlakçılara sertifika alma zorunluğu. Emlakçılık yapan herkes için sertifika alma zorunluluğu geçerli olacak, kurallara uymayanların ise yetkisi iptal edilebilecek.

Düzenlemeyle birlikte gayrimenkul alan vatandaşlardan yüksek tutarlarda komisyon alınması ve farklı ücretler talep edilmesinin önüne geçilmesi planlanıyor. önlenecek. Böylece tüketici mağduriyeti de önlenmiş olacak.

Emlakçıların, taşınmaz alacak vatandaşlardan yüksek tutarlarda komisyon alması ve farklı ücretler talep etmesi önlenecek. Böylece tüketici mağduriyeti de önlenmiş olacak. Emlak alım satımından elde edilecek ticari kazanç, belli bir düzene oturtulacak. Düzenleme ile emlakçılık mesleğine yönelik kriterler belirlenecek, emlakçılara sertifika alma zorunluğu getirilecek. Sertifika zorunluluğu halen emlakçılık yapanlar için de geçerli olacak. Kurallara uymayanların yetkisi iptal edilebilecek.

HER EMEKLİ OLAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Bu çerçevede emlakçılara yönelik bazı kriterler getirilecek. Her emekli emlakçılık yapamayacak. Emlakçılara, mesleki yeterlilik kriteri, eğitim ve sertifika şartları getirilecek. Sertifika sahibi olmayan emlakçılık yapamayacak. Halen emlakçılık yapanlar da dahil herkes için bu şartlar geçerli olacak. Bazı emlakçıların yetkisinin iptali gündeme gelebilecek.(kaynak:emlakguncel)