Evinizde Tam Tasarruf İçin Öneriler

Evinizde Tam Tasarruf İçin Öneriler

Evinizde Tam Tasarruf İçin Öneriler

Evinizde Tam Tasarruf İçin Öneriler ! Evinizin her alanında yapacağınız düzenlemeler ile tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Önerilerimizi hayata geçirerek büyük zahmete ya da masrafa girmeden kayda değer bir miktarda birikim yapmanız mümkün olacak.
Tasarruf önlemleri için uygulamalara evinizin dışından başlayın. Kapınızın önündeki, veranda, balkon gibi alanlardaki aydınlatmaların hepsini uzun ömürlü ve tasarruflu modelleri ile değiştirin. Veranda ya da balkon aydınlatmalarında kompakt floresanlar kullanabilir, ayrıca kapı önleri için sensörlü sistemlere geçebilirsiniz.

Kapı altları, kışın en fazla ısı kaybına neden olan boşluklardır. Kış aylarında özellikle de doğrudan dışarı açılan kapıların altındaki boşlukları kapatmalısınız. Kapıların altına ve eşiklere ince izolasyon süpürgelikleri uygulayın.

Evlerde en büyük ikinci ısı kaybı pencerelerden kaynaklanır. Isıcam sistemlerine geçmek istemiyorsanız, bu durumda pencere doğramalarınızı mutlaka elden geçirin. Macunlamak, ziftlemek ve boyamak ısı kayıplarını oldukça azaltır. Ayrıca, doğramaların tam olarak oturmadığı yerlerin tespit edilerek buralardaki ısı kaybının önlenmesi gerekir.

Akıllı ürünler ile daha fazla tasarruf

Benzer şekilde evdeki sürgü kapıların da zaman zaman macunlanması ve bantlanması gerekir. Sürgü kapıların kapanma bölümlerindeki lastiklerin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi ısı kaybını önleyecektir. Tam kapanmayan kapı ve pencerelere dikkat!

Banyo ve mutfakta sızdıran ve eskimiş, zor kapanan, yarım açılmayan bataryalarınızın elden geçmesi ve değiştirilmesi gerekir. Duşunuzda kullanacağınız düşük akımlı bir armatürde oldukça yüksek miktarda su tasarrufu sağlarsınız. Klozetlerinizde su tasarruflu bir rezervuar sistemi de su tüketimini oldukça azaltır.

Ayrıca, eğer yeni beyaz eşya almak ya da değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa mutlaka A sınıfı tasarruflu olan modellere yönelin. Özellikle eski buzdolaplarının enerji maliyeti oldukça yüksektir. Yeni tekniklerle üretilen buzdolapları, fırınlar ve diğer beyaz eşyalar yüzde 25’lere varan miktarlarda enerji tasarrufu sağlar.