Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey!

Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey!

Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey!

Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey! Nakde ihtiyacınız olduğunda, ev, otomobil gibi pahalı şeyler almak istediğinizde kredi kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Kredi kullanarak hayal bile edemeyeceğiniz evi ya da otomobili satın alabilirsiniz ya da hayallerinizi süsleyen bir düğün yapabilirsiniz. Ancak herkes kredi kullanamıyor. Bankaların kredi kullandırırken dikkat ettikleri ayrıntılar var. Bu yüzden günün birinde ben de kredi kullanabilirim derseniz ya da kredi kullanmayı düşünürseniz aşağıda vereceğim ayrıntılara önem verin. Nedir bunlar?

1-Kredi notunuzu yüksek tutun

Öncelikle kredi notunuzun ne kadar yüksekse kredi kullanma ihtimaliniz de o kadar artar. Bankaların kredi kullandırırken ilk baktıkları şey kredi notudur. Kredi notu sizin geçmiş dönem ödeme alışkanlıklarınızdan, borçluluk durumuna, hatta kredi arayışına kadar pek çok etkene göre verilen bir nottur. Borcunu düzenli ödeyen, geciktirmeyen, gelirinin çok ötesinde borcu olmayanın kredi notu yüksektir. Kredi borcunuzu bir kaç gün gecikmeli ödemeniz bile notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi kullanmak için bilmeniz gereken

2-Bankalarla ilişki kurun

Daha önce hiç bankayla çalışmamış ya da hiç kredi ve kredi kartı kullanmamış kişiler de bankalar için belirsiz müşteridir. Kredi kullanmadan önce bir bankada hesap açıp küçük tutarlı da olsa birikim yapmaya çalışın. Yine düşük limitli de olsa bir kredi kartınız olsun ve bu kartın ödemelerini düzenli yapın. Hesap açtığınız, kredi kartı kullandığınız bir bankanın olması, sizin ileride daha kolay kredi almanızı sağlayabilir.

3-Borç durumu

Ödeme alışkanlıklarından sonra kredi notunu en fazla etkileyen kriterlerin başında borçluluk durumu geliyor. Yani siz istediğiniz kadar düzenli ödeme yapın, mevcut kredi ve kredi kartlarının borcu yüksekse, bu durumda kredi notunuz düşük olmasa bile banka kredi vermek istemeyebilir. Kredi kullanmak için bilmeniz gereken

4-Sigortalılık süresi

Bankalar kredi kullandırırken mutlaka gelirinizi belgelemenizi ister. Yani belgelenemeyen hiç bir gelir banka tarafından kabul görmez. Banka kredi başvurusu yaptığınızda sizin kredi notunuzun yanı sıra maaşınıza ve SGK prim ödemelerinize bakar. Örneğin bankaların bir çoğu aynı iş yerinde en az altı ay çalışmış olmanızı ister. En az altı ay sigortalı çalışmadan kredi kullandırmak istemezler.

5-Yasal takibe düşmeyin

Mevcut kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz yüzünden takibe düştüyseniz borcunuzu kapatsanız bile bir süre kredi kullanamazsanız. Bu yüzden bankalar takibe düşmeden önce size telefonla SMS ya da mail yoluyla “En kısa sürede ödeme yapmanız, yapmamanız durumunda takibe alınacağınıza” dair uyarı mailleri yollar. Takibe düşmemeye çalışın yoksa yasal işlemlerle başlayınca 5 yıla kadar kredi kullanamayabilirsiniz.

6-Üst üste başvuru yapmayın

Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda ya da online başvuru yaptığınızda bekleyin. Üst üste yapılan başvurular da kredi notunuzu etkileyebilir. Özellikle birden fazla banka sizin kredi talebinizi aynı dönemde red ettiyse yeni başvuru yapmayın. Gelirinizi attırmaya, mevcut borçlarınızı kapatmaya ya da yapılandırmaya çalışın.

7-Düzenli ödeme alışkanlığı

Düzenli ödeme alışkanlığınızın olması bankaların sizi olumlu müşteri olarak görmesini sağlar. Borcuna sadık müşteri imajı sonraki yıllar yapacağınız kredi başvuruları için de pozitif etki yapar. Bankalara göre siz ‘Borcuna sadık müşteri’ olarak bilinirsiniz.

Bunları okuduktan sonra ‘Evet ben de kredi kullanmaya hazırım’ diyorsanız hemen ihtiyaç kredilerini karşılaştırarak kullanmak istediğiniz kredi için başvuru yapabilirsiniz. Aylık taksit ödemelerinin bütçenizi aşmamasına dikkat edin. Daha az faiz ödemek için vadeyi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Kullanmak istediğiniz kredi tutarını ve vade aralığını girerek kredi aramanızı yapın ve kolayca başvurun. (kaynak:projepedia)