Apartmanda Evcil Hayvan Besleme Kuralları

Apartmanda Evcil Hayvan Besleme Kuralları

Apartmanda Evcil Hayvan Besleme Kuralları

Apartmanda Evcil Hayvan Besleme Kuralları ! Mesken sayısının fazla olduğu binalarda ya da ortak kullanım alanı olan konutlarda evcil hayvan beslemek için de bazı kurallara uyulması gerekiyor. Küçük dostlarınızın sizinle birlikte uzun bir ömür sürmesi için apartmanda evcil hayvan beslenmesiyle ilgili düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Apartmanda evcil hayvan beslenmesi zaman zaman kat malikleri arasında sorunlara ya da sürtüşmelere neden olabilen bir konudur. Özellikle evcil hayvanı olanların komşularıyla sıkıntı yaşamaması ve aynı zamanda da küçük dostlarının zarar görmemesi için evcil hayvanlarla ilgili kural ve yönetmeliklere hakim olması gerekiyor.

Ülkemizde geçerli olan Hayvanları Koruma Kanunu’na göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakkı bulunuyor. Ayrıca, evlerde yaşayan evcil hayvanların da sahipleri tarafından bütün sorumluluklarının alınması ve tüm yükümlülüklerinin yerine getirilmesi kaydıyla ev ortamında yaşamalarına engel bir durum yoktur.

Müstakil konutlar ve apartman dairelerinde, ya da ortak alanların olduğu site gibi yaşam alanlarında evcil hayvanlar beslenebilir. Beslenebilecek hayvanlar, yasaklı türler dışındaki tüm köpek ırkları, tüm evcil kediler, kafeste beslenen kuşlar ve balıklar gibi su canlılarıdır. Kemirgen ve sürüngen türleri de evlerde beslenebilir.

Şikayete neden olabilecek durumlar

Evcil hayvanınızla ilgili şikayet olması durumunda, evinizde evcil hayvan beslemeye devam edebilmeniz için buna aksi bir karar alınmamış olması gerekir. Eğer yaşadığınız apartman, site ya da toplu konutta, evcil hayvan beslenemeyeceği yönünde bir yönetmelik maddesi onaylanmışsa, orada hayvan besleyemezsiniz. Benzer şekilde, apartman malikleri de yapılan toplantıda ortak karar alarak bu yönde bir kısıtlamaya gidebilirler.

Müstakil, bağımsız evlerde ise hayvan beslemeniz ya da evcil hayvan barındırmanız konusunda engel yoktur.

Evcil hayvanların şikayete konu olmasının en önemli nedeni gürültü yapmaları ya da hayvan sahibinin temizlik şartlarına uymamasıdır. Eğer hayvanınızın bakımını yeterince yapıyorsanız, herhangi bir sağlık sorunları yoksa, insan sağlığı için de tehdit oluşturmuyorlarsa, yabancılara ya da apartman sakinlerine saldırmak, onları korkutmak gibi olaylar olmuyorsa şikayet edilecek bir husus bulunmaz.

Evcil hayvan sahipleri, sorumluluğunu aldıkları hayvanın etolojik ihtiyaçlarını temin ettiği veya kontrol altına aldığı, insan ve çevre sağlığı açısından tüm önlemleri aldığı sürece sorumluluklarını yerine getirmiş olur. (kaynak:3dkonut)