Artık herkes emlakçılık yapamayacak!
Artık herkes emlakçılık yapamayacak!

Artık herkes emlakçılık yapamayacak!

Artık herkes emlakçılık yapamayacak!

Artık herkes emlakçılık yapamayacak! Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, gayrimenkul sektörünün en önemli oyuncularından olan emlakçılık mesleğine standart getiriyor. Buna göre herkes emlakçılık yapamayacak ve emlak ofisleri belli kurallara uymak zorunda kalacak.
Türkiye’de her yıl milyonlarca gayrimenkul el değiştirirken, vatandaşı koruyacak önemli bir düzenleme hayata geçiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından konut, arsa ve tarla satışlarında aracılık eden emlak komisyoncularına standart getiriliyor. Buna göre herkes taşınmaz ticareti yapamayacak. star’dan Ercan Baysal’ın haberine göre, emlak bürolarının sahip olması gereken niteliklerin yanı sıra komisyon oranı, sözleşmeler, sorumluluklar ve teminatlar da düzenlenecek.

Yönetmelikte neler var?

Bakanlık çalışma kapsamında, bu alandaki boşluğu doldurarak gayrimenkul almak isteyenlerin yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçmeyi hedefliyor. Özellikle vatandaşların şikayet ettiği komisyon oranlarına da çekidüzen getirilmiş olacak. Bakanlık taslak metninin önümüzdeki günlerde görüşe açılmasının planlandığına dikkat çekti. Hazırlıkları devam eden yönetmelik çalışması ile taşınmazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenleniyor. Yönetmelik taslağının, emlak komisyoncularında aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar gibi hususları kapsaması öngörülüyor.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’nun geçen yıl başında yürürlüğe girdiğine dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri “Ekonomide önemli bir ağırlığı bulunan ve geniş kitlelere hitap eden ancak sınırlarının tam olarak belirgin olmaması sebebiyle uygulamada pek çok soruna yol açan taşınmaz alım satımına yönelik ikincil mevzuat çalışmalarına başlanmıştır” dedi. Artık herkes emlakçılık yapamayacak! 

Yılda 1.29 milyon konut el değiştirdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl Türkiye genelinde 1 milyon 289 bin konut satış sonucu el değiştirdi. Konut satışları 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 10.6 arttı. Konut satışlarında İstanbul 239 bin 767 satış ile en yüksek paya (yüzde 18.6) sahip oldu. İstanbul’u 146 bin 537 satış (yüzde 11.4) ile Ankara, 77 bin 796 satış (yüzde 6) ile İzmir izledi. En az satış ise 139 konut ile Hakkari’de oldu.Artık herkes emlakçılık yapamayacak!

(kaynak:emlaklobisi)