Emlak Danışmanı Seçerken Dikkat !!!
Emlak Danışmanı Seçerken Dikkat !!!

Emlak Danışmanı Seçerken Dikkat !!!

Emlak Danışmanı Seçerken Dikkat !!!

Bir Emlak Danışmanı nda  aramanız gereken ilk özellik güvenilirliktir. Ayrıca satış ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış olduğuna inanılan bir Emlak Danışmanı ile çalışmanız zaman kaybını önlemek açısından da faydalı olacaktır. Teamül gereği, Kiralayan taraf, emlakçı kullanmış olsa dahi, Emlak Danışmanı nın yardımıyla kiralama gerçekleşmiş olsa dahi, Komisyoncu’ya herhangi bir bedel ödemeyecektir. Kiracı, Emlak Danışmanı nın komisyon sözleşmesini imzaladığı takdirde, kiralama sözleşmesinin gerçekleşmesi durumunda yıllık kira bedelinin % 12’si oranında komisyon ücreti ödemekle mükelleftir.

İşinin uzmanı, piyasayı tanıyan bir emlak uzmanı ile çalışmak size hem zaman kazandıracak hem de daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Günümüzde internetten araştırarak gayrimenkul almaya çalışan ya da gayrimenkulünü kendisi satmak isteyen pek çok alıcı ve satıcıyla karşılaşmak mümkün. Ancak bu kişiler, işin uzmanı olmadıkları için alım satım sürecinin uzamasına ve çoğunlukla da zararla sonuçlanan alım satım işlemleri gerçekleşmesine neden olurlar.Emlak Danışmanı size hem sektörle ilgili bilgiler verir, hem de yaşadığı ve gördüğü pek çok olay ile ilgili size yol gösterici olur. Emlak Danışmanı satıcılara bir evi nasıl daha güzel gösterebileceği, nasıl daha iyi pazarlayacağı ve nasıl rekabetçi bir fiyat belirleyeceği hususunda yardım ederler.Yasal konular ya da alım satım işlemleri ile ilgili süreçlere ya da gayrimenkul fiyatlarına tabii ki internetten de ulaşılabilir. Ancak sizin yanınızda yer alan bir emlak profesyoneli ile çalışmak size çok daha faydalı olacaktır. Her ev farklı olduğu gibi her evin müşterisi de farklıdır. Alıcı ve satıcının bir noktada buluşmasını sağlayan hem alıcının hem de satıcının niteliklerini özümseyen emlak profesyonelleridir.
Emlak alım satımının farklı nüanslarını bilen bir kişiden destek almak alım satım süresini kısaltacaktır. Ayrıca Emlak Danışmanları en iyi fiyat bilgisine sahip kişilerdir. Bir gayrimenkulü değerinin altında satmamak ya da değerinin üzerinde satın almamak için bu işin uzmanından destek alınması gerekir.
Peki, bu uzmanın nasıl seçilmesi gerekir? Çalışılacak emlak profesyoneli seçilirken sorulması gereken bir takım sorular var  Bu soruları sorarak çalışacağınız kişinin işinde uzman olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Emlak danışmanınızın gerçekten işinde uzman olup olmadığını anlamak için soracağınız sorular;

 • Ne kadar zamandır emlak pazarlama işi yapıyorsunuz?
 • Bu konuda bir eğitiminiz ya da lisansınız var mı?
 • Benim bölgemdeki piyasa hakkında ne biliyorsunuz?
 • Son bir yıl içerisinde emlak alım satımı konusunda kaç kişiye hizmet verdiniz?
 • Sizinle bir kontrat imzalayacak mıyız? İmzalayacak isek ne kadar süre için geçerli olacak?
 • Gayrimenkulün satışını yapmanız için geçen ortalama süre nedir? (Konut için en fazla 90 gün veya daha azı olmalıdır.)
 • Portföyünüzdeki bir gayrimenkulün satışa dönme oranı yüzde kaçtır?
 • Gayrimenkulün tanıtımı için nasıl bir pazarlama yöntemi kullanacaksınız?
 • Gayrimenkulün satışı öncesi bir ön araştırma yapacak mısınız?
 • Satış fiyatını belirlemek için bir ekspertiz yapılmasını önerir misiniz?
 • Daha önce satışını yaptığınız bir müşterinizle görüşmemiz mümkün mü?
 • Neden sizi tercih etmeliyim?

Emlak Danışmanı nıza deneyimleri ve bilgi düzeyi ile ilgili sorular sormaktan çekinmeyin, özellikle sizin gayrimenkulünüzün bulunduğu bölgedeki deneyimlerini ve bölgeye dair bilgisini anlamanız seçim yapmanızı kolaylaştırır. Tabii ki en önemli konulardan biri emlak uzmanınız ile uyum sağlayabilmeniz ve aynı dili konuşuyor olmanızdır.
Emlak uzmanı ile çalışmak size alım satım işlemlerinizi kısa sürede kurallara uygun olarak yapma imkânı tanır. Saatlerce bu işi nasıl yapacağınızı planlayacağınıza, fiyat belirleme, pazarlık, yasal prosedürler ve satış kapama konusunda bir emlak profesyonelinden rehberlik alabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken bir emlak danışmanıyla iletişime geçmek.