Emlak dünyasının altın kuralları
Emlak dünyasının altın kuralları

Emlak dünyasının altın kuralları

Emlak dünyasının altın kuralları!

Emlak dünyasının altın kuralları! 7 adımda gayrimenkul danışmanlığında başarıya yürüyün.
Gayrimenkul sektöründe “işinin en iyisi olmak” için çalışanlar, emlak dünyasının sırrını biliyor: Ev almak, satmak ya da kiralamak isteyen müşterilerle uzun ömürlü iletişim kurmak! İşte gayrimenkul danışmanları için müşterilerle profesyonel bir iletişim bağı kurmanın yolları…

7 adımda gayrimenkul danışmanlığında başarıya yürüyün

1. Diyalog kurun

Müşterinizin evle kurduğu duygusal bağ ve emlak piyasasındaki rekabet strese neden olacaktır. Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak için hızlı bir şekilde hareket etmeli ve müşterilerinizle onların stresini azaltacak bir iletişim kurmalısınız.

2. Proaktif olun

Doğru stratejilerle potansiyel müşterilerinize de ulaşın. Mevcut müşterileriyle sürekli iletişim halinde olan gayrimenkul danışmanları proaktif olarak yeni potansiyel müşterileri de gözlemlemeli. Proaktif olmak için, gayrimenkul danışmanlarının sosyal medyayı etkin kullanması sadece 5 kolay adımı var.

3. Dinlemeyi bilin

Gayrimenkul danışmanlarına dair bilinen gerçeklerden biri de konuşmayı sevdikleridir. Peki güzel konuştuğunuz kadar müşterilerinizi iyi dinliyor musunuz? Müşterilerinizin isteklerini ve ihtiyaçlarını doğru anlayabilmek için onları dinleyin. Müşterilerinize doğru soruları sorarak, beklenti ve isteklerini öğrenin.

4. Müşterinizi motive edin

Ev satma ya da alma dönemlerinde stresli olan müşterileri yatıştırmak da gayrimenkul danışmanlarına düşüyor. Müşterinize bilgiler vererek onları rahatlatabilir ve motive edebilirsiniz. Unutmayın, müşterinizi mutlu etmeden sağlıklı bir iletişim kuramazsınız!

5. Uyum sağlayın

Müşterinizi okuyun! Evet, yanlış okumadınız; müşterinizin beklentisini ve nasıl bir iletişim kurmak istediğini gözlemleyin. Çünkü bazı müşterileriniz e-posta, bazıları SMS, bazılarıysa uzun telefon görüşmeleriyle iletişimi tercih eder. Gerekirse müşterinize kendisiyle nasıl iletişim kurulmasını istediğini sorun.

6. Kendinize ve müşterinize sorular sorun

Unutmayın, doğru soru doğru evi sattırır! İyi bir gayrimenkul danışmanı müşterilerine ve kendisine şu soruları sormalıdır:

• Müşterim gayrimenkulü yatırım amaçlı mı alıyor?

• Bu evde yaşayacak ve sonrasında satacak mı?

• Müşterim gayrimenkulünü hemen satmak/almak mı istiyor, yoksa zamanı var mı?

7. Referanslarınızı kullanın

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmanın en iyi yolu geçmişteki referansları kullanmaktır. Bunun için eski müşterilerinizle iletişim halinde olun, özel günlerini kutlayın ve gerektiğinde referanslarını isteyin. Böylece yeni ve potansiyel müşterileriniz için güvenilir bir gayrimenkul danışmanı olabilirsiniz.(kaynak:emlakdergisi)