Emlak kariyerine başlangıç
Emlak kariyerine başlangıç

Emlak kariyerine başlangıç

Emlak kariyerine başlangıç

Türkiye’de yen bir meslek doğdu Emlak Danışmanlığı. Artık eskiden olduğu herkes bir masası ve telefonuyla emlakçılık yapamayacak (en azından Teoride). Gerçi bu yasa uzun zamandan beri var ama uygulanmıyor.

Peki karar verdik bir emlak işiyle uğraşacağız. İki tane şık çıkıyor burada karşımıza. Kendi emlak ofisimizi kurmak veya bir emlak ofisinde çalışmaya başlamak.

Kendi emlak ofisinizi kurup çalışmaya başlayacaksanız en önemli kararlardan bir tanesi bir bayrak altında mı yoksa kendi markanızla mı çalışmak… Buna başka bir yazıda değinebiliriz.

Kişisel fikrim; eğer gayrimenkul satışını bilmiyorsanız, ofis falan kurup bir iki senenizi çöpe atmayın… İyi bir emlak ofisinde önce işi öğrenin.

Bir emlak firmasında çalışarak işe başlamayı düşünüyorsanız bazı kriterlere göre ofis seçmelisiniz. Evet sektörün en ilginç yanı bu. Bütün iyi emlak ofisleri iyi Gayrimenkul Danışmanları arar. Buda gayrimenkul sektörünü diğer sektörlerden ayıran bir noktadır.

Ofisinizi seçerken önce markayı ön plana koyabilirsiniz. Bu çok önemli olmasa bile bakmanız gereken kriterlerden biridir. Sonuçta bütün markalar gayrimenkul alım satımında aracılık ediyorlar. Ama yinede:

1) Marka Türkiye’ye ne kadar yayılmış.
2) Piyasadaki bilinirliği ve imajı ne durumda.
3) Kaç Emlak danışmanı var.
4) Teknolojiyi ne kadar kullanabiliyor.

5) Sizin ve potansiyel müşterileriniz için ne gibi katma değerleri var
Kafamızdaki markayı oturduktan sonra ikinci kriter olarak bölge seçimi geliyor. Çalışacağımız bölge sevdiğimiz bir bölge olmalıdır. Sonuçta önemli bir zamanımızı orada geçireceğiz. Yalnız burada herkesin düştüğü klasik hataya düşmemek gerekir. Popüler bölge iyi bir bölge demek değildir. Unutmamak gerekir ki, bölgemizde eğlence amacıyla bulunmuyoruz, amacımız iş. İnsanlarla rahat iletişimiz kurabileceğimiz bir bölge olmalı. Tercihen evimize yakın yerler…

Bölgeyi seçerken bakacağımız diğer bir kriter ise bölgedeki hareketlilik ve rayiçler. Sonuçta sizi tatmin edecek bir gelir seviyesine ulaşmanız gerekli değil mi?

Üçüncü kriter OFİS. Aslında en önemli kriterdir. Ofis ile iş görüşmesine gittiğinizde sormanız gereken birkaç soru:

1) Bir ofisinizin eğitim programı nedir?

Her marka zaten işe başlayan yeni gayrimenkul danışmanlarına bir eğitim vermektedir. Peki başvurduğunuz ofis bu eğitim dışında herhangi bir eğitim programı uyguluyor mu?
2) Ofisiniz ne gibi satış destek çalışmaları yapıyor.

Klasik olarak her ofisin bir pazarlama programı vardır. Bu pazarlama programlarını detaylı bir şekilde inceleyin. Hangi internet sitelerine üyelikleri bulunmakta? Bilinen pazarlama programları dışında ne tarz pazarlama faaliyetleri bulunmakta.
3) Sizin ve ofisiniz üstleneceğiz masrafları öğrenin.

Her ofisin çeşitli çalışma prensipleri vardır. Bunları detaylı bir şekilde konuşmanız ve diğer ofislerle kıyaslamanız sizin için iyi olacaktır.
4) Ofisin sistemini öğrenin.

Ofis nasıl çalışıyor. Portföyleri sözleşmeli. Bir gayrimenkulü ofise getirdiğiniz zaman rutin işlerini (internete girmek dosyalamak…) kim yapacak?
5) Ofisin son bir yıllık performansı nedir? Bağlı olduğu markada dereceleri varmıdır?

Bir ofis ne kadar güçlü bir ofisse sizin yükselmeniz o kadar kolay olur.
6) Gayrimenkul Danışmanı başarıları ve nitelikleri.

Çalışma arkadaşlarınız hem ortam huzuru için hem de sizin gelişiminiz için çok önemlidir.
7) Neden sizin ofisinizde çalışmalıyım.

Bunu çok fazla açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum.

Yeni başlayacak bir emlak danışmanı olarak bunları sorgulayın. Bunlara tatmin edici bir ofiste çalışmaya başlarsanız emlak kariyer basamaklarınızı hızlı ve rahat bir biçimde çıkarsınız. (kaynak : milliyet.com)