Emlak Danışmanlığı Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul veya diğer adıyla emlak danışmanlığı, uzmanlık ve yetkinlik isteyen bir alandır. Sektörde kendinizi ispatlamanız için hem eğitim derecenizi ispatlamak hem de mesleki şartları yerine getirmek zorundasınız. İşte bu şartlardan biri de emlak danışmanlığı eğitimi ve sertifikası almaktır. Emlak danışmanlığı sertifikası, hem mesleki şartlardan birini yerine getirmek hem de bilgi birikiminizi artırmak için gereklidir. Peki, daha geniş olarak emlak danışmanlığı sertifikası nedir ve alacağınız sertifika ne işe yarar?

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Emlak danışmanlığı sertifikası, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre en az yüz saat olarak belirlenen eğitim neticesinde verilir. Tabii ki bu zorunlu eğitimi başarıyla tamamladığınız taktirde sertifika almaya hak kazanırsınız. Emlak danışmanlığı sertifikası ve eğitiminin önemi, yetki belgesi alabilmenin şartlarından biri olmasıdır. Sertifikanın işe yarar bir diğer tarafı ise mesleki bilgi ve yeterlilikleri öğrenebilmenizdir.

Emlakçılıkta deneyim elde etmeden önce alanın gerekli bilgilerini öğrenmek gerekiyor. Müşteri ile nasıl iletişim kurulur, bir danışman olarak nasıl öne çıkılır ve emlak hukukunda nelere dikkat etmek gerekir? İşte tüm bu soruların detaylı cevaplarını bilerek sektöre adım atmak için sertifikalı eğitime ihtiyacınız var. Şimdi gelin, genel olarak emlak danışmanlığı sertifikası ne işe yarar sorusuna daha geniş cevaplar verelim.

 • Emlak danışmanlığı eğitimi vasıtasıyla müşterilerle nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğrenirsiniz.
 • Yasal olarak emlak danışmanı olma şartlarından birini yerine getirirsiniz.
 • Seviye 4 veya seviye 5 sınavlarına verimli bir şekilde hazırlanıp mesleki yeterlilik belgesini alabilirsiniz.
 • Gayrimenkul hukukuna aşina olarak alıcı ile satıcı arasında oluşabilecek hukuksal sorunları tespit edebilirsiniz.
 • Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri edinerek müşteri ile sürdürülebilir ilişkiler kurabilirsiniz.
 • Resmi ve yasal tapu sicili ve konuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Gayrimenkul danışmanlığında ve pazarlamasında dikkat edilmesi gerekilen püf noktaları öğrenebileceksiniz.

Emlak danışmanlığı eğitimi ve sonrasında alacağınız sertifika, mesleğin gerçekte ne olduğunu anlamanızı sağlayacaktır. Çünkü her meslekte olduğu gibi emlak danışmanlığında da işin mutfağını öğrenerek alana girmek gerekir. Ayrıca emlakçılıktaki güncel bilgi ve işleyişleri öğrenmek de oldukça işinize yarayacaktır. Emlak danışmanlığı eğitimi, emlak danışmanı olmak isteyen ama sektöre aşina olmayanlara avantaj sağlayacak bir süreç sunar. Peki emlak danışmanlığı sertifika programı tam olarak neyi içerir ve hangi dersleri kapsar?

Emlak Danışmanlığı Sertifika Programı ile Neler Öğreneceksiniz?

Emlak danışmanlığı sertifika programı; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya MEB’in yetkilendirdiği kurumlar tarafından veriliyor. Emlak danışmanlığı eğitimi, mesleki yeterliliği öne çıkaran bir kurs sürecini içerir. Yani kurs bitiminde gerçekten bir emlak danışmanı olmak için gereken eğitim şartını sağlarsınız. Yalnız mesleki yetkinliklerini artırmak için kişisel gelişiminizi de sürdürmelisiniz.

Emlak danışmanlığı sertifikası MEB onaylı olabileceğini gibi üniversite onaylı da olabilir. Burada asıl önemli olan eğitim sürecini verimli bir şekilde tamamlamayı hedeflemenizdir. Önemli olan sertifika sahibi olmanız değil, verimli bir eğitimi sertifika alarak tamamlamanızdır. Şimdi emlak danışmanlığı sertifika programının ders içeriklerine geçelim.

Konu başlıkları ve dersin işlenişi, eğitim veren kuruma göre değişse de genel içerik şu şekildedir:

 • Pazarlama
 • Halkla İlişkiler ve İletişim Becerileri
 • Tapu Sicili ve Kadastro
 • Gayrimenkul Hukuku
 • Bir Meslek Olarak Emlak Danışmanlığı
 • Ekspertiz ve Şehir Planlama

Özellikle müşteri ile etkin iletişim kurmak ve gayrimenkul pazarlamak için tanıtım-pazarlama stratejilerine vâkıf olmak gerekir. Yine, başarılı bir emlak danışmanı nasıl olunur sorusuna da yanıt vererek mesleğin gerekliliklerini öğrenebilmelisiniz.

Uzaktan Eğitim ile Emlak Danışmanlığı Kursu Alınır mı?

Cevabımızı hemen verelim, evet uzaktan eğitim yoluyla pek çok kurumdan eğitim alabilirsiniz. MEB ya da üniversite onaylı sertifika için başvurabileceğiniz kurumların MEB tarafından yetkilendirilmesi gerekir. Eğitimin ikinci etabı olan yazılı ve performans sınavı için ise eğitim aldığınız kurumun merkezine ya da merkezin bağlı olduğu kurumlara başvuruyorsunuz.

Online eğitim yoluyla verilen emlak danışmanlığı kursu, yüz yüze kurslarda olduğu gibi aynı konu başlıklarını içerir. Emlakçılığa girişten başlayarak müşteri ile iletişim nasıl kurulur konusuna varan bir eğitim süreci işlenir. Emlakçılık eğitimindeki temel amaç; alana geleneksel emlakçı değil, alanında uzman emlak danışmanı yetiştirmektir. Şimdi gelin uzaktan eğitimi seçeceğiniz zaman nasıl bir kurs süreci sizi bekliyor, biraz buna değinelim.

Öncelikle hangi eğitimi alacak olursanız olun, eğitim ile ilgili belli bir hedef belirleyerek eğitime katılın. Emlak danışmanlığı söz konusu olduğunda bu hedef, tabii ki yetki belgesi almaktır. Fakat bu kadar dar bir hedefle kendinizi sınırlamamanızı öneririz. Yoksa eğitim sürecinde sadece sınav odaklı bir öğrenme gerçekleştirirsiniz. Oysa yetkin bir emlak danışmanı, bilgi birikimini artıracak eğitimlere katılarak kendine de yatırım yapar. Bir daha eğitim almamak için elinizdeki fırsatı iyi değerlendirmeyi seçin ve eğitmene merak ettiklerinizi sorun.

Canlı dersler aracılığıyla eğitmene alanla ilgili sorular sorarak danışmanlık bilgi ve becerilerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca PDF ve video ders kaynaklarını inceleyerek de çok daha etkin ve anlamlı bir öğrenme sürecini başlatabilirsiniz. Emlak danışmanlığı sertifikası ve eğitimi ile ilgili ufak ama önemli bir hatırlatmayı da ekleyelim. Yasal mevzuata göre en az 100 saatlik eğitim veren kurumları tercih edin. Pek çok kurum 120 saat ile 150 saat arasında eğitim verse de bazı kurslar MEB’in yetkilendirdiği kurumlar olmayabiliyor. Bundan dolayı eğitime katılmadan önce kurum ile detaylı bir görüşme planlamanızı öneririz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası ile İlgili Merak Edilen Sorular

Emlak Danışmanlığı Eğitimi ve Sertifikası Gerekli midir?

Yetki belgesi almanın şartlarından biri, en az 100 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayabilmektir. Dolayısıyla alacağınız sertifika sadece mesleki bilgi edinmek için değil, mesleğin yasal şartlarından birini yerine getirmek içindir de.

Halihazırda Emlakçı Olarak Çalışıyorum, Eğitim Almama Gerek Var mı?

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğindeki maddelere göre resmi olarak emlakçılık yapabilmek için yetki belgesine ihtiyaç var. Yetki belgesi almanın şartlarından biri ise emlak danışmanlığı eğitimi almaktır. Yani emlak sektöründe, mesleki yeterliliğinizi kanıtlamak için gerekli şartlardan biri eğitimi başarıyla tamamlamaktır.

Online Eğitim ile Sertifikamı Nasıl Alırım?

Uzaktaneğitim.com aracılığıyla katıldığınızın eğitiminin sertifikası için kuruma gelebilirsiniz. Eğer Ankara’da yaşamıyorsanız da kargo yoluyla sertifikanızı teslim alabilirsiniz. Aldığınız emlak danışmanlığı sertifikası da E-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 

Emlak danışmanlığı sertifikası ne işe yarar sorusundan hareketle en merak edilen soruları yanıtladık. Eğitim ile ilgili detaylı bilgi için MEB- üniversite onaylı emlak danışmanlığı  kurs sayfamızı inceleyebilirsiniz.