Emlakçılık Nasıl Yapılır? 4 Adımda Aranan Emlakçı Olun

Emlakçılık Nasıl Yapılır? 4 Adımda Aranan Emlakçı Olun

Emlak işinden para kazanmak ve sektörde kalıcı olmak zannedildiğinden çok daha zor bir süreçtir. Gayrimenkul alanı, hiç eskimeyecek bir sektör olsa da bu alanda emekleriniz heba olması da kaçınılmazdır. Peki emlakçılık yaparken nelere dikkat ederek başarılı işleri peşi sıra elde edebilirsiniz? Adım adım nasıl emlakçılık yapabilirsiniz? Bu soruları konu alan yazımıza geçelim.

Emlakçılık İşi Nasıl Yapılır?

Taşınmaz ticareti ile ilgili işlerde, yasal yönetmeliğe uygun hareket etmek ve etik kuralları hiçe saymamak gerekiyor. Özellikle dolandırıcılık ve usulsüzlüklere konu olan bir alanda çalışırken daha dikkatli hareket etmek lazımdır. Gayrimenkul danışmanları ve emlakçılar da belli başlı konularda profesyonel hareket etmeli ve uygulama aşamasında müşteriyi yanıltmamalıdır. Emlak işini layıkıyla yapmak için emlak danışmanlığı eğitiminin kazanımlara sahip olmak ve yasal kuralların dışına çıkmamak gerekir. Öncelikle emlakçılık ile ilgili eğitimlerin işinizi yapmanızdaki faydasına odaklanalım.

Eğitim yoluyla edindiğiniz bilgi ve beceriler, mesleğin ne olduğunu size gösterir. Alanı ve mesleği hiç tanımayan biri, neyi nasıl yapacağını bilemez. Temel ve gerekli püf noktalara yer veren eğitimin amacı, sizi mesleğe hazırlamak ve alanında öne çıkan bir emlak danışmanı olmanızın önüne açmaktır. Emlak işleriyle meşgulken ilgili süreçlere aşina olmak için alım-satım, kiralama ve değerleme konusunda aranan kişi olmalısınız. Çünkü size danışan müşterinin temel beklentisi, istediği gayrimenkulü önüne getirmeniz ve aracılık faaliyetlerinde ilgili aşamaları yönetmenizdir.

Emlakçılık, yalnızca alım-satımdan ibaret olmadığı için aracılıkla beraber yatırım, portföy ve müşteri yönetimi programı oluşturmak, emlak bürosunu yönetmek gibi işleri de kapsar. Örneğin; işinde yetkin bir emlakçı, gününün bir bölümünü portföy sunumlarına ayırır. Buradaki amaç elbette müşteriye ulaşmak ve eldeki gayrimenkulü satmaktır. Peki şimdi gelelim eldeki gayrimenkulü satma ya da müşteriye hizmet sunma aşamasında emlakçının ne iş yaptığına.

Emlak Ofisinde Çalışan Emlak Danışmanı Hangi İşleri Yapar?

Emlak ofisinde çalışan emlak danışmanı, brokerin görevlendirdiği işlerle meşguldür. Ayrıca günlük ya da aylık planlamasına uygun olarak kota hedeflerini de gerçekleştirmeye çalışır. Bilindiği üzere emlak ofislerinde belli bir satış kotası oluşturabildiğiniz için hedef odaklı satış gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun dışında ise alım-satım işlemlerine aracılık eder ve karşılığında hizmet bedeli (komisyon) alır. Şimdi gelin, başarılı bir emlakçı olmak için hangi işleri yerine getirmenize geçelim

Müşteri ve Gayrimenkul Portföyünü Yönetmek

Gayrimenkul sektörü için portföy yönetimi, sözleşmeli ve sözleşmesiz şeklinde yapılan portföyleri kapsar. Sözleşmeye portföyü oluşturmak zordur; çünkü müşteriyi sözleşmeye ikna etmek kolay değildir. Gayrimenkul portföyünün sözleşmeyi içermesi için müşteriye güven vermek ve satışı gerçekleştirebileceğine ikna etmeniz gerekir. İşte burada da devreye müşteri portföyü girer.

Müşteri portföyü, bir emlakçı olarak kimlerle çalıştığınızı, kimlerden referans aldığınızı ve hangi tür gayrimenkulleri sattığınızı gösterir. İçi dolu bir müşteri portföyü, bir sonraki potansiyel müşteriyi kazanmanın en etkili yollarından biridir. Müşteri, referansları ve yaptığınız işleri görerek olumlu bir izlenim sahibi olur ve size güvenebilir.

Müşterinin güvenini kazandıktan sonra ise gerekli işlem sürecinde müşteri odaklı hareket etmeyi unutmamalısınız. Sadece satışı odaklanarak yapılan aracılık ve danışmanlık faaliyetleri, başta kazanılan güveni yerle bir edebilir ve müşteri referansının önünde bir engel olabilir. Kısacası emlakçı ya da gayrimenkul danışmanı olarak emlak sektöründe portföy yönetimine mutlaka aşina olmalısınız. Potansiyel müşterilere ulaşmak için portföy yönetimi yanında, müşteri odaklı olmayı da gözden kaçırmamalısınız.

Hukuki ve Ekonomik Bilgi Yeterliliği

Emlakçı, hukuki ve ekonomik bilgileri deneyim ya da eğitim aracılığıyla öğrenir. Mesleki yeterliliği kanıtlamanın göstergelerinden biri de ilgili süreçlerde hukuka uygun hareket etmektir. Örneğin, yetkilendirme sözleşmesinde hangi unsurların yer alacağını bilmeli ve müşteriyi de yanıltmamalısınız. Hukuki bilgilerin tümü Gayrimenkul Hukuku ile beraber Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik maddelerinde bellidir.

Gayrimenkul sektöründe ekonomik bilgi ise emlakçının çok daha yetkin ve profesyonel olduğunu kanıtlayan bir etkendir. Emlak danışmanı, finansal bilgi ve verileri analiz ederek müşterinin beklentisine ve isteğine göre bir gayrimenkul hazırlar. Ayrıca genel olarak gayrimenkul sektörünü ve para piyasasını da analiz ederek yatırım danışmanlığına giren konularda kendini öne çıkarır. Kısacası başarılı bir emlakçının kendine kattığı en önemli mesleki niteliklerden biri hukuki ve ekonomik bilgi yeterliliğidir. Emlakçı bu özelliği taşıyarak sorunsuz bir aracılık süreci uygular ve müşterinin beklentilerine cevap verir.

İletişimi ve Süreci Yönetmek

İletişimi ve alım-satım, değerleme gibi süreçleri yönetmek, emlakçının öncelikli görevlerindendir. Artık kendini güncelleyen bir emlakçının yalnızca sahada olmaması gerekir. Sosyal medya mecraları ve eğer varsa gayrimenkul portföyünün yer aldığı site aracılığıyla müşterilere ulaşmak gerekiyor. Ayrıca müşterinin de size ulaşması için başta telefon bilgileri olmak üzere e-posta, sosyal medya adresleri ve web sitesi bilgi formu gibi detaylara yer vermelisiniz. İletişim ile beraber işlem sürecini yönetmek, müşteri referansı elde etmenizi de kolaylaştırır. Sonuç olarak en iyi hizmeti sunmak için iyi bir şekilde hazırlanmak ve süreci planlamak gerekir.

Gayrimenkulleri Dijitale Taşımak

Emlakçının yaptığı işlerden biri de portföyünü dijitale aktarmaktır. Özellikle daha genç bir müşteri kitlesine ulaşmak için ilgili emlak sitelerinde ilanlar yayınlanır. Emlakçı web sitesi aracılığıyla da emlak portföyünü tanıtabilir. Burada dikkat edilmesi gerekilen dijitale yüklenecek portföyünün özenli bir şekilde hazırlanmasıdır. Örneğin; kaliteli ve geniş açıyla çekilmiş fotoğraflar, drone çekimleri ve detaylı bir gayrimenkul bilgisi, potansiyel müşterinin dikkatini çeker. Ayrıca böyle bir portföy, işinizde profesyonel hareket ettiğinizi de gösterir. Yine gayrimenkullerin satışını etkileyen kaliteli fotoğrafları, Instagram ve diğer sosyal medya mecralarında da yayınlayabilirsiniz.

Emlak işi nasıl yapılır sorusuna yanıtlar vererek yetkin bir emlakçının hangi işlerle meşgul olduğuna odaklandık. Eğer kariyer duraklarınızdan biri emlakçılık olacaksa zorunlu emlak danışmanlığı eğitimi alarak yolunuzu erkenden bulabilirsiniz.