Emlakçılık Belgesi Nedir? Neden Gereklidir?

Emlakçılık Belgesi Nedir? Neden Gereklidir?

Emlak danışmanlığı, son yılların en gözde mesleklerinden biri olarak geniş bir kitle tarafından takibe alınıyor. Çünkü gayrimenkul sektöründe başarılı olmanıza bağlı olarak yüksek kazançlar elde edebiliyorsunuz. Peki emlak danışmanı olmak ve mesleki yetkinlikleri yerine getirmek için hangi şartları yerine getirmek gerek? Sizi emlakçılık belgesi ile tanıştıralım.

Emlakçılık Sertifikası ve Belgesi Nedir?

Emlakçılık ve emlak danışmanlığı mesleğine giriş için yasal mevzuata göre hareket etmek gerekir. Yasal Taşınmaz Ticareti Yönetmenliğine göre ise;

 • Emlak danışmanının on sekiz yaşını doldurması
 • En az ilköğretim mezunu olması
 • iflas etmemiş olması, etse bile itibarını yeri kazanmış olması, (İcra ve İnfaz Kanunu hükümlerine göre)
 • Beş yıldan fazla hapis cezası almaması (bu madde hakkında detaylı bilgi için ilgili Yönetmeliğin sayfasına bakabilirsiniz.)
 • Milli Eğitim Bakanlığından, üniversitelerden veya MEB tarafından yetkilendirilen kurumlardan en az yüz saatlik eğitim almak ve emlakçılık sertifikası almaya hak kazanması lazımdır.

Emlakçılık sertifikası, alacağınız emlak danışmanlığı eğitiminden başarılı olmanız durumunda edineceğiz belgedir. Emlakçılık belgesi ise eğitim aldıktan sonra MEB’nin sizi yazılı ve sözlü sınav değerlendirmesi sonrasında verilir. Yani önce işin mutfağını öğrenmek ve MEB’in yapacağı sınava hazırlanmak için eğitim almanız sonra da emlak yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanmanız istenecektir.

Emlakçılık belgesi olarak kast edilen şey, yetki belgesi ile mesleki yeterlilik belgesidir. MEB, belirli üniversiteler ve MEB’in yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla verilen eğitim, sizi mesleğe ve sınava hazırlar.

Eğitimden başarılı olmanız durumunda hem mesleğin detay içeren özelliklerini öğrenir hem de mesleki yeterlilik belgenizi almak için önemli bir aşamayı geçersiniz. Yetki belgesine sahip bir sorumlu emlak danışman adayı seviye 5 sınavına girer. Emlakçı yetki belgesi aldıktan sonra MYK tarafından verilen mesleğe dair bilgi, beceri ve yetkinlik kazandığınızı gösteren mesleki yeterlilik belgesiyle mesleğe de adım atarsınız. Peki 2020 yılındaki son düzenlemeye göre emlak danışmanı olmak için neden belge almanız gerekiyor?

Şöyle ki geleneksel emlakçılıkta yaşanan kayıt dışılık ve buna bağlı haksız rekabet ve kazanç konuları, emlakçılığın bir düzene girmesini gerektirdi. Buna göre de halihazırda emlakçılık ile ilgilenenlerin ve emlak danışmanı olmak isteyenlerin resmi bir belge almaları isteniyor. Böylelikle kişiler, resmi olarak kendi yetki alanlarını kanıtlayabilecek ve mesleğin gerekli bilgilerini de edinecektir.

Emlak danışmanlığı eğitimi ile amaçlanan, mesleki yeterliliğinizi müşterilere gösterebilmektir. Çünkü başarılı ve kazanç sağlayan bir emlakçı olmak için müşterilere ihtiyacınız olacak. Müşterilere ulaşmak ve müşteri kazanmak için ise alanına aşina ve yetkinlik sahibi bir emlak danışmanı olabilmelisiniz. Şimdi emlakçılık belgesi edinme aşamasında hangi yollara başvurarak nasıl yetkin bir emlak danışmanı olabileceğinize göz atalım.

Emlakçı Belgesi Nereden Alınır?

Emlakçı belgesi almak için yönetmeliğin belirlediği kurumlardan eğitim almak gerekiyor. MEB onaylı sertifika alabileceğiniz gibi üniversitelere bağlı kurumlardan da sertifika alabiliyorsunuz. Ayrıca günümüzde, uzaktan eğitime bağlı olarak da emlakçılık eğitimi veriliyor. Yani eğitim alma konusunda epey şanslısınız. Peki, seçeceğiniz yollardan biri olarak uzaktan eğitim ile nasıl emlak danışmanlığı sertifikası alabilirsiniz.

Online eğitim ile emlakçılık kursu ve sertifikası almak için ilgili eğitim mecrasının sayfasına göz atabilirsiniz. Bu alanda uzun yıllardır kurs veren ve nitelikli bir emlak danışmanı yetiştirme amacını taşıyan uzaktaneğitim.com’u ziyaret edebilirsiniz. Şimdi, emlakçılık yetki belgesine sahip olmanızı ve sınavdan başarıyla ayrılmanızı hedefleyen kursun detaylarına geçelim.

 

Emlak danışmanlığı eğitimi, emlakçılık faaliyetleriyle ilgileneceklere yönelik teorik ve pratik bilgi kazanımı sunar. Alanda kendinizi kanıtlamak ve öne çıkarmak için emlakçılığın kalbinde yatan konulara aşina olmak gerekir. Örneğin, bir emlak danışmanı, satış ve pazarlama alanında kendini kanıtlayabilmelidir. Çünkü gelir elde edebilmenin yolu müşteriden geçer, müşteri ise tanıtım ve etkin pazarlama stratejileri ile sizi tercih eder.

Ayrıca emlak danışmanının, finansal analiz ve ekonomi konusunda da yetkinlik sahibi olması gerekir. Gayrimenkul alanı, ekonominin gündelik işleyişine bağlı olarak da değişir. Dolayısıyla emlak danışmanı olmak isteyen birinin finansal okur yazarlık konusunda kendini geliştirmesi beklenir. Yetkin ve nitelikli bir emlak danışmanı olmanızı destekleyecek kursun konu başlıkları ise şöyle:

 • Pazarlama, Halkla İlişkiler ve İletişim
 • Tapu Sicili
 • Kadastro
 • Gayrimenkul Hukuku
 • Emlak Danışmanlığı Mesleği
 • Ekspertiz ve Şehir Planlama

Uzaktaneğitim.com’dan alacağınız eğitimin toplam süresi 6 haftadır. Eğitimden başarılı olmak için dersleri düzenli takip etmeniz ve sertifika sınavından da başarılı olmanız gerekiyor. Eğitimden istenen sonucu aldıktan sonra düzenlenen seviye 4 veya seviye 5 sorumlu emlak danışmanı sınavlarından geçer not olarak MYK’nın belirlediği kuruluşlardan belgenizi alabilirsiniz.

Emlak Kursları Neden Önemlidir?

Emlak kursları, temel olarak mesleğe adım atmaya hevesli kişiler için daha gereklidir. Bununla birlikte uzun yıllardır emlakçılık yapıp yetkinliklerini artırmak isteyenlere de yöneliktir. Mesleğin en öne çıkan konularını bilerek sektöre adım attığınızda, hedeflerinizi de yükseltebilir ve müşterilere ulaşabilirsiniz. Gayrimenkul sektörü, ivme kazanan bir alan olsa da bu alana başarılı devam etmek zordur. İşte emlak danışmanlığı eğitimi ile hedeflenen de nasıl yetkinlik sahibi olacağınızı öğretmektir.

Emlakçılık belgesi ile ilgili merak edilenleri konu aldık ve eğitimin neden gerekli olduğundan bahsettik.  Detaylı bilgi ve eğitim ile ilgili sorularınız için MEB onaylı emlak danışmanlığı kurs sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.