Konut Satışında % 30 Artış Var

Konut Satışında % 30 Artış Var

Konut Satışında ve Kirasında Yüzde 30 Artış Var. Kayseri Emlakçılar Odası Başkan Selim Atasoy, kentte konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 30 artış yaşandığını söyledi.Kayseri Emlakçılar Odası Başkan Selim Atasoy, kentte konut satış ve kira fiyatlarında yüzde 30 artış yaşandığını söyledi. Atasoy, piyasanın durgun olmasına rağmen artışa ise anlam veremediklerini belirterek, artışların döviz kurlarındaki hareketlenmeden de kaynaklanabileceğini dile getirdi.

Vatandaşlar, son günlerde konut ve kira fiyatlarının artmasından dert yanıyor. Atasoy, yaptığı değerlendirmede, kira ve konut fiyatlarında yüzde 30’luk bir artış yaşandığını bildirdi. 400 liraya kiraya verilen bir evin 500 liradan tutulduğunu belirten Atasoy, fiyatların artmasına anlam veremediklerini söyledi. Atasoy, şöyle konuştu: “Arz- talep dengesizliği var. Konut çok ama talep çok az. Ama fiyatları hiç durmadan artıyor. Şu anda yüzde 30 civarında konut fiyatları arttı. Kira ücretleri de bir o kadar yükseldi. Lüks konutlarda kiralar döviz üzerinden yapılınca kira fiyatları daha fazla yükseliyor. Normal bir semtte kiralara 100 lira daha zam yapıldı. Bu artışa bizde anlam veremiyoruz ve suni bir artış olarak değerlendiriyoruz.”

Konut fiyatlarındaki artışa inşaat maliyetlerinin gerekçe gösterildiğini belirten Atasoy, son günlerde dövizin artmasının fiyatların yükselmesine de neden olabileceğini işaret etti. Atasoy, “Çimento ve demire zam gelince inşaat maliyetleri yükseliyor. Tabi arsa fiyatlarının da yüksek olması konut fiyatlarının yükselmesine de neden olabilir. Sıfır konutlardaki fiyat artışları ister istemez ikinci el konutlara fiyatlarını da etkiliyor. Konut çok ama satış yok.  Ev almak isteyen vatandaşlarımızda kredilere başvuruyor fakat  kredi faizleri de çok yüksek olduğu için vatandaş kredi çekmekte istemiyor. Hem faizler hem ödeme koşulları ağır olduğu için insanlar tereddüt etmekte. Hem kiralar hem de satın almak artık oldukça pahalı ” ifadelerini kullandı.

Siyasi belirsizliklerin devam etmesi durumunda konut fiyatlarının daha da artacağını iddia eden Atasoy, “Konut fiyatlarının artışı bundan sonra durmaz diye düşünüyoruz. Seçim öncesinden de piyasa durgundu ama fiyatlar hep arttı. Anadolu’nun göbeği olan Kayseri’deki bu artışa bir türlü anlam veremiyoruz.” dedi