Korsan Emlakçılık !
Korsan Emlakçılık !

Korsan Emlakçılık !

Korsan Emlakçılık !

Korsan Emlakçılık Tarihe Karışıyor ! Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, ‘Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın yasalaşması için hükümetten gelecek haberi beklediklerini söyledi. Taslağın yasalaşması halinde Korsan emlakçılığın tarihe karışacağını belirten Madenli, “Emlak sektörü rahat bir nefes alacak. Emlakçı her yaptığı işlem için fatura kesecek. Sektör kayıt altında olacak. Yeni eğitimli emlakçılar ortaya çıkacak” dedi.Korsan Emlakçılık

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, ‘Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın yasalaşması için gözlerinin ve kulaklarının Ankara’da olduğunu söyledi. Tasarının yasalaşması halinde Emlakçıların birçok sıkıntıyı geride bırakacağını söyleyen Madenli 10 yıldır her ilin ayrı ayrı yasa taslakları hazırlayıp ilgili bakanlıklara verdiğini, ortak fikir oluşmadığı için bugüne kadar birliktelik sağlanamadığı için ilerleme kaydedilemediğini söyledi. Hazırlanan Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın çok geniş kapsamlı olduğunu ve ortak bir paydada buluşulduğunu da söyleyen Madenli, “Hazırlanan taslak yasalaşması halinde emlak sektörü rahat bir nefes alacak. Korsan emlakçılar tarihe karışacak. Emlakçı her yaptığı işlem için fatura kesecek. Sektör kayıt altında olacak. Yeni eğitimli emlakçılar ortaya çıkacak” dedi. Madenli söz konusu taslağın Emlak Müşavirleri Federasyonu tarafından hazırlandığını da belirterek, Tüm Emlek Odaları, Emlakçılar Dernekleri ve Ticaret ve Sanayi Odası Emlakçılar Meslek Komitelerinin yöneticilerinin onayladığını söyledi.

SEKTÖR KAYIT ALTINA ALINACAK

Emlakçılık mesleğinin altı çizili bir meslek olmadığından herkesin gelişi güzel bu işi yapabildiğine de dikkat çeken Madenli, “Günümüzde emlakçı olabilmek için herhangi bir diploma şartı aranmıyor. Onun için herkes emlakçı olabiliyor. Bu da sektörde ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Ancak söz konusu tasarı yasalaştığı takdirde bundan sonra üniversite mezunları emlakçılık yapabilecek ve sektör kayıt altına alınacak. Birçok üniversitede Emlakçılık ile ilgili bölümler açıldı. 2 yıllık emlak ve emlak yönetiminden mezunlar olanlar, mevcut emlakçılardan da vergi ve oda kaydı ile esnaf sicili faal olan ve ilgili odanın vermiş olduğu sertifikası olan kişiler, bir defaya mahsus bu sınavın dışında tutulacak. Onlar lisans almaya direkt hak kazanacak” diye konuştu.

AĞIR CEZALAR GELİYOR

Taslağın yasalaşması ile ilgili ağır yükümlülüklerinde geldiğini söyleyen Madenli, “Kural dışı davranışlarda bulunan emlakçıları 2 yıldan az olmamak şartı ile başlayan hapis cezaları bekliyor olacak. Ayrıca 30 bin TL’den aşağı olmamak şartı ile para cezası, çalışma lisanslarının iptal edilmesi ve meslekten men edilmeleri gibi cezalar da kendilerini bekliyor olacak. Bu vesile ile emlakçı vatandaşa asla yanlış yapamayacak. Vatandaş da emlakçıya yanlış yapamayacak. Vergilendirme anlamında da devlete karşı herhangi bir yanlış olmayacak. Çünkü, herkes kayıt altında olmuş olacak. Korsan emlakçı tarih olacak. Emlakçı sadece emlakçılık yapacak” dedi.(kaynak : mersinistikbal )