Kredi notu nedir,nasıl yükseltilir?
Kredi notu nedir,nasıl yükseltilir?

Kredi notu nedir,nasıl yükseltilir?

Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir? Kredi notu, bireylerin bankalar ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali ilişkilere bağlı olarak belirleniyor. Bankalar kredi vermeden önce müşterilerinin mali durumlarını incelemek ve kredi riskini belirlemek için bu notu referans alıyor. Ülkemizde bireylerin kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanan finansal verilerin analiz edilmesi sonucu, bir puanlama sistemine dayalı olarak oluşturuluyor.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, bireyin yıllar içerisinde kullanmış olduğu tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının verileri üzerinden oluşturuluyor. Bankacılık sisteminde aktif olarak kredi kartı, bireysel kredi, kredili mevduat hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış her bireyin Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks’te belirlenmiş bir notu bulunuyor. Finansal bir karne anlamına geldiği için kredi puanına bankalar tarafından diğer değerlendirme ölçütlerine nazaran daha fazla önem veriliyor.
Kredi notunun belirlenmesi için yapılan analizde bireysel kredi ve kredi kartı borç ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, kredi limitinin ne kadarının kullanıldığı, kredi kullanım yoğunluğu, yeni kredi açılışları gibi birçok veri göz önünde bulunduruluyor. Analiz sonucunda bireylere 0 ile 1900 arasında bir puan veriliyor. 1 puan en yüksek riski, 1900 puan ise en düşük riski temsil ediyor. Puanı yüksek kişiler krediye daha kolay erişim hakkına sahip olurken, kredi notu düşük kişiler için bankalar ve finans kuruluşları kredi verme konusunda ipotek, kefil, teminat, rehin gibi alternatif yöntemleri uyguluyor.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi puanı, gecikmeye kalmış kredi veya kredi kartı ödemeleri, yüksek borç durumu gibi nedenler dolayı zaman içerisinde düşüş gösterebiliyor. Kapsamlı bir algoritma ile hesaplanan bireysel not, finansal hayattaki ve zamana bağlı değişikliklerden de etkilenebiliyor. Ayrıca sadece banka hesabı olan, ancak kredili ürün veya son 5 yılda hiç kredi kullanmamış kişilerin hesaplama yapacak verileri oluşmadığı için kredi notları belirlenemiyor.

Finansal yetersizlikler, dış etkiler sonucu düşen veya bankacılık ürünlerinin yetersiz kullanımından dolayı düşük kalmış bireysel kredi notunu yükseltmek için ilk önce var olan borçların tamamen ödenmesi gerekiyor. Borçlar kapatıldıktan sonra ikinci hamle olarak düşük limitli bir kredi kartının edinilmesi ve yapılan harcamaların düzenli olarak ödenmesi geliyor. Bu aşamada kart borcunun asgari tutarı yerine aylık borcunun tamamını ödemeniz puanınızın yükselmesinde önemli rol oynuyor. Kredi notunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz metotlardan bir diğerini ise düşük miktarlı kredi çekmek oluşturuyor. Her ay düzenli ödeme veya tek seferde borcun tamamının ödenmesi puan artışına katkı sağlayabiliyor.
Kredi puanınız bankaların kredi veya kredi kartı veremeyeceği kadar düşük ise bir banka hesabı açıp maaşınızı bu hesaba yatırabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatlarınızı ve diğer tüm ödemelerinizi bu hesap üzerinden gerçekleştirerek notunuzu zaman içerisinde yükseltebilirsiniz.( kaynak:projepedia )