Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?
Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?

Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?

Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?

Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir? Güzel bir sitede hayalinizdeki eve sahip olurken dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardan birisi sitede kat mülkiyeti durumudur. Kat mülkiyeti özellikle site yaşamı içinde önem arz etmektedir.

Kat mülkiyetini tanımlamak gerekirse, kat mülkiyeti; tamamlanmış bir yapının herhangi bir bölümünün (daire, depo, teras, bahçe gibi) o yapıdan ayrı ve bağımsız bir şekilde haklarının alınmasıdır. Kısaca, kat mülkiyeti tamamlanmış bir binadan ortak ve bağımsız alanların kanunlar yolu ile sahiplendirilmesidir.

Sitede kat mülkiyeti nasıl işler?

Sitede kat mülkiyetine başvurabilmek için öncelikle bitmiş olan mevcut yapıya ait müteahhit firma tarafından oluşturulmuş ve yetkili merciler tarafından onaylanmış mimari projeye ve ilgili belediye tarafından verilmiş yapı kullanma izin belgesine ihtiyaç duyulur. Bu sebepledir ki kat mülkiyeti sitelerde müteahhit firmalar tarafından oluşturulur ve bağlı bulunduğu belediyeye yapılan ruhsat başvurusu beraberinde sunulur.

Sitede kat mülkiyeti içeriğinde, tamamlanmış yapı içerisindeki ortak kullanıma sunulan ve bağımsız olarak kullanılan tüm bölümler tek tek belirtilir (daire, depo, teras, bahçe… gibi) ve belirtilen her bir bölümün ortak ya da bağımsız alan oldukları net bir şekilde ifade edilir.

Bu sebepledir ki özellikle site içerisinde bir daire sahibi olmadan önce, sahip olacağınız daireye ilişkin tüm alanların kat mülkiyetinde esasta kime ait olduğuna çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü satın alma işlemi gerçekleştikten sonra yapılacak tüm itirazlar için kat maliklerinin en az beşte dördü çoğunluğu ile onayının alınması gerekir.

Sitede tek blok olarak kat mülkiyeti alınabilir mi?

Sıklıkla karşılaşılan sitede kat mülkiyeti konusunda tek blok olarak kat mülkiyeti edinilmesi mümkün değildir. Kat mülkiyeti, kanuna göre çok net bir şekilde beş veya daha fazla kişi tarafından edinilmiş arsa üzerinden pay sahiplerinden en az beşte dördünün kart mülkiyetine geçiş koşulu aranır. Kat mülkiyeti edinilecek site blokları aynı arsa üzerinde konumlandırıldığı için tüm blokların eş zamanlı olarak kat mülkiyeti alması gerekir. Fakat nadir görülen bir durum olarak, eğer site blokların arsa tapuları farklı ise bu durumda her mevcut arsa üzerinde konumlandırılmış blok sahipleri arasında beşte dört oranı koşulu aranır.