Emlak Danışmanlığı Eğitimi - 0312 945 7080 | bilgi@uzaktanegitim.com
Yeni ev satın alırken sorulması gerekenler!
Yeni ev satın alırken sorulması gerekenler!

Yeni ev satın alırken sorulması gerekenler!

Yeni ev satın alırken sorulması gerekenler!

Yeni ev satın alırken sorulması gerekenler! Ev satın almadan önce soracağınız bazı sorularla hem en karlı, hem de sorunsuz evi satın almanız kolaylaşabilir. Evin niteliğiyle ilgili de ayrıntılı bilgi edinmelisiniz.

Bu soruların başında elbette finansla ilgili olanlar geliyor. Büyük projelerden ya da şirketlerden ev satın alacaksanız, burada kişiye özel indirimler ya da kolaylıklar fazla yapılmaz ancak bu tip satışlarda diğerlerinde olmayan ödeme kolaylıkları yani taksitlendirme seçeneği mevcuttur.

Eğer evinizi kişiden ya da emlak komisyoncularından satın alacaksanız, pazarlık payı mutlaka fiyata eklenmiştir. Doğru fiyatı istemek ve bunda ısrar edebilmek için mutlaka evin satıldığı çevrede araştırma yapmalısınız. Aynı binada bulunan evlerin satış fiyatlarını, çevre binaları araştırın. Başka komisyonculardaki evlere bakın ve buna göre fiyat talep edin.

Satın alacağınız evle ilgili öğrenmeniz gereken diğer şey evin içinde kullanılan malzemelerin durumudur. Bu malzemelerin garanti süresi ve kalitesi konusunda bilgi edinmelisiniz. Eviniz sıfır ise kullanılan bataryalar, zemin malzemeleri, dolaplar, kapılar gibi sabitlerin kalitesiyle ilgili bilgi alın.

Özellikle büyük projelerden ev satın alırken öğrenmeniz gereken konulardan birisi de bina ya da site yönetimi ve kurallarıdır. Kuralların dışında, sürekli ödenecek katkı payları ya da bakım masrafları ve aidatları da kesin olarak öğrenmelisiniz. Ortak kullanıma hangi alanların dahil olduğunu, binada ya da sitede otopark, depo gibi kişiye özel ayrıcalıkların olup olmadığını soruşturun.

İnşaat firmalarının bir çoğu hem işçilik hem de yapı garantisi verirler. Özellikle işçilik garantisi, evin içinde yapımdan kaynaklanan her türlü arızanın firma tarafından üstlenilmesini ve giderilmesini sağlar. Tesisatınızda bir arıza oluşması, seramik ya da parkelerin kullanım dışı yıpranması gibi durumlarda, garanti kapsamında yenileme talep edebilirsiniz Bu nedenle projeden ev satın almadan önce garanti durumunu soruşturun.

Son olarak, özellikle etaplar halinde tamamlanacak projelerde ileri aşamalar hakkında mutlaka bilgi alın. İnşaat sürelerinin planlanması, ne kadar zamanda bitecekleri, çevre düzenlemeleri ve yeşil alan gibi planlamaların nasıl yapılacağı konusunda bilgi edinin. Evinize yerleştikten sonra ummadığınız bir çevreyle başbaşa kalmamak için bunları öğrenmelisiniz. (kaynak:projepedia)