Emlak Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır?

Emlak Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterliliği ve niteliği kanıtlamak için istenen belgelerden biri de emlak danışmanlığı belgesidir. Emlak danışmanı olmak için zorunlu tutulan emlak danışmanlığı eğitimi sonrasında sertifika verilir. İşte emlak danışmanlığı belgesi ile kas edilen şey budur. Peki emlak danışmanı olmak ve emlak ofisi açmak için gerekli tutulan emlak danışmanlığı belgesi nasıl alınır? Emlak danışmanlığı belgesi ile birlikte hangi belgeleri almak gerekir? Yazımızda bu sorulara yanıt verdik.

Emlak Danışmanlığı Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Emlak danışmanlığı belgesi olarak ifade edilen şey, sertifikadır. Bir de emlak danışmanı olmak için zorunlu tutulan yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi vardır. Bilindiği üzere artık emlakçılık sektöründe faaliyet yürütmek için çeşitli belgeleri almak gerekiyor. 

Bunun temel nedeni ise alandaki kayıt dışı emlakçıları önlemek ve emlak danışmanı olmanın tanımını düzeltmektir. Çünkü günümüzdeki emlakçılığın çok daha geniş ele alınması ve mesleki gelişimi sürdürmesi isteniyor. Buna yönelik Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile yeni düzenlemeler de gündeme alındı. Yönetmeliğe göre emlak danışmanlığı belgesi altında, üç belge alarak sektöre adım atmanız zorunludur. Emlak danışmanlığı belgesi nasıl alınır sorusundan önce de bu üç belgeyi tanıtmamız gerekiyor.

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçı yetki belgesi, hâlihazırda emlakçılık ile ilgili faaliyet yürütüyorsanız dahi almanız gereken bir belgedir. Yetki belgesi, resmi olarak emlakçılık yaptığınızı kanıtlar ve mesleki yetkinliğinizi ispatladığınızı gösterir. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince, yetki belgesi almanın belli şartları vardır. Şartlar, emlak işletmesine ve sorunlu emlak danışmanlarına göre değişiyor. İşletmelerin yetki belgesi alma şartlarından bazıları şunlardır: meslek odasına kayıtlı olmak, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmede çalışan sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin seviye 5 belgesinin bulunması.

Sorumlu bir emlak danışmanının ise on sekiz yaşını doldurması, en az ilköğretim mezunu olması ve en az 100 saati bulan emlakçılık ile ilgili bir eğitim alması gibi şartlar yer alır. Şartların tümünü öğrenmek için Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğine göz atabilirsiniz.

Sorumlu emlak danışmanlarından istenen emlak danışmanlığı eğitimi, başarılı olmanız durumunda bir sertifika verir. İşte alınan bu sertifika, mesleki yeterlilik sınavına katılmak için gerekli emlak danışmanlığı belgelerinden biridir. Peki emlak danışmanı olmak için alınan belgelerden biri olan mesleki yeterlilik belgesi nedir, nasıl alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Kimler Belgeden Muaftır?

Emlak danışmanlarının mesleki bilgi ve becerilerini kanıtlamalarına yönelik bir diğer belge ise mesleki yeterlilik belgesidir. Pek çok meslek dahilinde zorunlu olarak istenen mesleki yeterlilik belgesi, emlak sektörüne girmek için de gereklidir. Mesleki yeterlilik belgelerini veren kurum ise Mesleki Yeterlilik Kurumudur. MYK’nın verdiği geçerli belgeyi almak zorunda olmayan muaf kişiler de vardır. Yönetmeliğine göre taşınmaz ticareti ile ilgili bir bölümden (örn; emlak yönetimi, gayrimenkul yönetimi gibi) mezun olmanız durumunda mesleki yeterlilik belgesi almaktan muaf olursunuz. Ayrıca aldığınız eğitim, yalnızca lisans eğitimini kapsamaz. Ortaöğretim, ön lisans, lisans ve lisansüstü emlakçılık eğitimi alarak muaflık durumunuz işlenir.

MYK tarafından verilen emlakçılık mesleki yeterlilik belgesini alabilmenin yolu ise seviye 4 veya seviye 5 sınavından geçer. Sorumlu emlak danışmanları seviye 5 sınavına, emlak bürosunda çalışanlar ise seviye 4 sınavına girerler. Bu iki sınav da temel olarak aynı şeyi ölçer: kişi, emlakçılık alanında çalışacak bir bilgi birikimine sahip mi?

Yetki belgesi almadan önce sorumlu emlak danışmanı seviye sınavından geçer not almak gerekir. İlgili sınavlardan geçtikten sonra mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırsınız. Sınavlar, teorik ve uygulamalı mülakat şeklinde yapılır. Mesleki yeterlilik ve yetki belgesi almak için sınavlardan başarılı olmak, sınavlara hazırlanmak için ise emlak danışmanlığı eğitimi gereklidir. Peki, yönetmeliğe göre de zorunlu tutulan emlakçılık eğitimi nedir ve eğitim sürecinde nasıl başarılı olunur?

Emlak Danışmanlığı Eğitim Sertifikası Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar veya üniversiteler tarafından verilen emlakçılık sertifikası, yetki belgesi almanın şartlarından biridir. Emlak danışmanlığı eğitimi ya da kursu adıyla en az 100 saatlik emlakçılığa hazırlık eğitimi verilir. Eğitime başvurmak için önce sertifikayı almak istediğinize karar vermelisiniz. MEB ya da üniversite onaylı sertifika da sınava giriş için geçerli kabul ediliyor.

Burada önemli olan alacağınız eğitimin size olan maliyeti ve geri dönüşüdür. Bundan dolayı hem MEB’e bağlı kurumları hem de üniversiteleri araştırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca katılacağınız eğitim, büyük ihtimal uzaktan eğitime bağlı olarak verileceği için kurs süreci ile ilgili detaylı bir hazırlık yapmanız da gerekecektir. Peki, kursa karar verdikten sonra nasıl bir süreçle karşılaşacaksınız?

Emlak danışmanlığı sertifikası, eğitimden en az 50 puan almanız durumunda verilir. Fakat geçer not puanı, kurumdan kuruma değişebilir. Önemli olan da sınava hazırlanırken teorik ve uygulamalı bilgileri öğrenerek eğitimden ayrılmaktır. Eğitim sürecinde göreceğiniz genel konu başlıkları ise şöyledir: Emlak danışmanlığı, halkla ilişkiler ve iletişim, emlak pazarlaması, gayrimenkul hukuku, şehir planlaması ve ekspertiz. Emlak danışmanlığı eğitiminin gerçekten faydasını görmek istiyorsanız canlı ders etkileşimlerinde, eğitmene alanla ilgili sorular yöneltmenizi öneririz.

Emlak Danışmanlığı Belgesi ile İlgili Merak Edilen Sorular

Emlak Danışmanlığı Belgesi Nedir?

Emlakçılık işleriyle uğraşmak için gerekli görülen üç belge vardır. Bunlar; yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve emlak danışmanlığı belgesidir.

Yetki Belgesi Neden Önemlidir? Nasıl Alınır?

Yetki belgesi, yasal olarak emlakçılık ile uğraştığınızı belgelemek için zorunlu tutulan bir belgedir. Yetki belgesi almak için ilk önce belirlenen şartları karşılamak, daha sonra mesleki yeterlilik belgesi almak ve son olarak da TTBS üzerinde belge başvurusunda bulunmak gerekir.

Emlakçılık Eğitimi Nasıl Alınır?

Emlak danışmanlığı belgesini almak için alanla ilgili bir eğitimi tamamlamak gerekir. Emlakçılık eğitimini, ister MEB’e bağlı kurumlardan isterse üniversitelerden alabilirsiniz. Önemli olan en az 100 saatlik eğitim görmeniz ve eğitimde, sınav ile birlikte mesleğe hazırlanabileceğiniz ders içeriklerinin olmasıdır.

Emlak danışmanlığı belgesi altında üç önemli ve gerekli belgeyi ele aldık. Mesleki yeterlilik belgesi ile yetki belgesinin ilk aşaması olan eğitim süreci için emlak danışmanlığı kurs sayfamıza göz atabilirsiniz. Eğitim ve sertifika ile ilgili bir sorunuz olursa da kurs sayfamızdaki formu doldurarak sorunuza yanıt alabilirsiniz.