Emlak Reklamı Nasıl Yapılır?

Emlak Reklamı Nasıl Yapılır?

A’dan Z’ye emlak danışmanlığı yazımızda gayrimenkul danışmanı olma şartları gibi konulara değinmiştik. Gerekli tüm şartları sağladıktan sonra, mesleği icra edebilmek ve başarılı olabilmek için şu kritik soruya yanıt bulmalısınız: Emlak reklamı nasıl yapılır? Yanıt için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Emlağın insanların yaşamını idame ettirebilmesi için ihtiyaç haline gelmesi sektörde yoğun rekabetin yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Emlak sektörü, arz ve talep dengesini kurmanın önem taşığı haretli bir sektördür. Dolayısıyla daha fazla emlak konut arsa satışı yapabilmek için belirli teknikleri kullanmalısınız. Öncesinde reklam bütçesi belirlemek için şu üç soruya yanıt bulmalısınız:

  • En son sattığınız evin fiyatı nedir?
  • En son yaptığınız anlaşmadan aldığınız komisyon nedir?
  • Yıl içindeki toplam işlem sayısı nedir?

Emlak Satışı Püf Noktaları

Blog sayfamızda sektöre ilişkin yazdığımız diğer yazılarda vurguladığımız gibi Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar tamamlandığında emlak sektöründe çalışmak mümkündür. Ne var ki sektörde kalabilmek, emlak işini geleneksel emlakçılığın ötesine taşıyabilmek çok da kolay değildir. Bu noktada emlak reklamı ile emlak satışı eş değer diyebiliriz. Aslında emlak reklamının nasıl yapıldığını anlamayı sağlayan emlak satış tüyoları şunlardır:

Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi Yapın

Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi bir TOKİ projesidir. Bu satış modelinde gayrimenkullerin pazarlama ve satış faaliyetleri yüklenici firmalarca yapılır. Gelir paylaşımı işi ihalesi ekspertiz ve piyasa değerlerinin üzerinde gelir elde etmeyi sağlar.

Açık Artırma Yönteminden Yararlanın

Bir emlak danışmanının başarısı güçlü portföy oluşturmaya bağlıdır. Son dönemlerde hem satın alma hem kiralama için açık artırma yöntemine başvurulmaya başlanmıştır. Açık artırma usulü yöntem emlak portföyü oluşturmak için alternatif bir yoldur.

Milli Emlak Portalını Takip Edin

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından verilen satılık ve kiralık taşınmaz mülk ilanlarını takip edin. İhaleyle arsa veya evi satın alarak güçlü portföy oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi Oluşturun

Emlak dahil her sektörde bilinirliği artırmanın en iyi yolu görünür olmaktır. Görünür olmanın en iyi yolu ise web sitesi kurmaktır. Bir emlak şirketi veya emlak danışmanı için web sitesi güçlü portföyün de sırrıdır. Bölgenizde tanınmak için web sitesi kurmanızı ve web sitenizde hakkımda kısmını güçlü tutmanızı öneririz. Müşteriler için daha faydalı olabilmek için web sitesine kurumsal blog sayfası açarak Google dostu, bir başka ifadeyle SEO uyumlu içerikler paylaşabilirsiniz.

CRM (Müşteri İlişkileri Yazılımı) Kullanın

Arsa veya ev satışı için modern yöntemler kullanmalısınız. Bu noktada en faydalı tekniklerden biri CRM yazılımlarıdır. Bu yazılımlar sayesinde müşteri takip planı geliştirerek veri tabanını güncel tutabilirsiniz. Emlakçılar için özel tasarlanmış olan veya sektöre göre özelleştirilebilen CRM yazılımı sayesinde reklamlarınızı daha güçlü bir altyapıyla verebilir; daha fazla satış ve karlılığı mümkün kılabilirsiniz.

360 Derece Ev Turu

Başarılı bir emlakçı olabilmek gelişen teknolojiye uyum sağlamayı gerektirir. Emlak sektöründe rekabet avantajı elde ederek öne çıkabilmek için 360 derece sanal tur özelliğini kullanın. Bu şekilde internette yer alan satılık gayrimenkuller, diğer emlak ilanlarından 2.5 kat daha fazla görüntüleme alır. 360 derece olmasa bile emlak sektöründe reklam verirken yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmalısınız.

Video Platformlarında Yayın Yapın

Video organik trafikte artış sağlayan önemli bir unsurdur. Bu nedenle videoyu web sitesinin açılış sayfasında kullanmak veya YouTube platformunda paylaşmak emlak reklamları konusunda iyi bir alternatiftir. Öyle ki, araştırmalar YouTube’da video izleyerek geçirilen sürenin her yıl yüzde 60 oranında arttığını gösterir.

Sosyal Medyanın Gücünü Hafife Almayın

Günümüzde internet ile sosyal medya aynı anlamda kullanılır oldu. İnsanların herhangi bir konuda bilgi ve tavsiye almak için sosyal medyadan yararlanması, şirketlerin odağını sosyal medyaya çevirmişken bir emlak çı olarak siz neden sosyal medyadan yararlanmayasınız. Yararlanabileceğiniz sosyal ağlar şunlardır:

  • Google
  • Facebook
  • Linkedin
  • Instagram
  • YouTube
  • Twitter

Emlak sektörü için en yararlı reklam platformu Google diyebiliriz. Arama motoru sonuçlarının yerine alan Google reklamları ölçülebilir, ölçeklendirilebilir ve esnek olmasıyla avantaj sağlar.

İnternet Emlakçılığından Yararlanın

İnternetteki emlak portalları sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz. İnternette vereceğiniz emlak ilanlarında özellikle şu kelimeleri kullanmanızı öneririz: Prestijli konum, taşınmaya hazır, lüks, okula yakın, masrafsız, park yakınında, geniş, depreme dayanıklı, uygun aidat, otoparklı, yenilenmiş, metroya yakın, anahtar teslim, büyüleyici manzara. “Hayalinizdeki eve sahip olun” şeklindeki emlak reklam sloganları da en etkili emlak tanıtım yöntemleri arasında bulunur.

Alanında Uzman Kişilerden Yardım Alın

Dünya dijitalleşmeyle dönüşürken internet ve sosyal medya en iyi reklam aracı oldu. Elbette bu alanda pek çok meslek de türedi. Sosyal medya pazarlaması gibi alt dalları olan dijital pazarlama sizin için çok uzaksa önemli tüyolar almak için uzman kişilerden yardım almanızı öneririz. Vakit sıkıntısı yoksa modern satış teknikleri öğrenebilmek açısından dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi gibi konularda kişisel gelişim eğitimleri almanızda fayda var.

Reklamlara Ek Olarak Emlak Kitapları Okuyun

Hangi meslek olursa olsun gelişimi sağlayabilmenin en iyi yolu sektörde deneyimli veya bilgili kişilerin kaleme aldığı kitapları okumaktır. Sahi, emlakçıların okuması gereken kitaplar hangileri? Emlak ile ilgili kitap önerileri için emlak kitapları tavsiye yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Bir arsayı veya bir evi hızlı satmak için hangi yöntemleri kullanarak nasıl reklam verebileceğinizden bahsetttik ve internet reklamcılığı hakkında ipuçlarını paylaştık. Bu sayede, emlak işinde müşteri nasıl bulunur sorusunu da yanıtlamış olduk. Emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam vergisini ödemeyenlerin gecikme zammı gibi yaptırımlarla karşılaşabileceğinin altını çizmeliyiz.

Gayrimenkul reklamı vermeden önce gayrimenkul projelerinin ne zaman satıldığını araştırmanızı ve reklamları ekonomik verilerle destekleyebilmek için bankalar tarafından verilen kredileri, faiz oranlarını takip etmenizi öneririz. Böylece reklam vermek için doğru zamanı yakalayabilirsiniz.

Gayrimenkul satış ve pazarlaması yaparak emlakçılığın zorluklarının üstesinden kolaylıkla gelebileceğinize eminseniz, sektöre hızlı ve güçlü bir giriş yapabilmek için emlak danışmanlığı eğitimi ile emlakçılık sertifikası edinmenizi öneririz.