İnternet Emlakçılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet Emlakçılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Geleneksel emlakçılığının dar sınırlarında kalmak istemiyor ve işinde yetkin bir emlak danışmanı olmak istiyorsanız sizi böyle alalım. Günümüzün hakim pazarlaması olan internet pazarlaması ve reklamcılığı ile işinizi internette pazarlayabilir ve daha önemlisi geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Peki internet emlakçılığı ile hangi yöntemleri uygulayabilir ve başarılı olabilirsiniz? Yazımızda bu sorulara yanıt vereceğiz.

Emlak Pazarlaması ile Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Emlak pazarlaması, başarılı ve profesyonel bir emlak danışmanının bilmesi gereken en önemli kavramlardan biridir. İşinde yetkin bir emlak danışmanı, emlak pazarlaması nasıl yapılır sorusuna yanıtlar veren bilgilere sahiptir. Zaten günümüzün emlak danışmanlığı alanında da pazarlama ve halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik bilgiler edinmek gerekir.

İnternet üzerinden emlak pazarlaması ise birkaç yıldır hem emlakçıların hem de müşterilerin başvurduğu bir yöntem. Gayrimenkul arayışında olan çoğu kişi internet üzerinden araştırma yaparak kararını kesinleştiriyor. Bunu bilen gayrimenkul danışmanları da emlak pazarlama yöntemlerine uygun olarak dijital emlakçılığa yöneliyor. İnternet üzerinden yapılan emlak pazarlamasının püf noktası ise tabii ki gayrimenkul portföyüdür.

Emlak portföyü, alıcılara yönelik oluşturulan bilgilendirici gayrimenkul sunumudur. Alıcı bu sunumu inceleyerek kendisine uygun gayrimenkule yönelir. İşte internet pazarlamasıyla oluşturulan gayrimenkul portföyü de müşteriye ulaşmak ve müşteri kazanmak için hazırlanması zorunlu bir sunumdur. Peki internette emlak portföyü nasıl sunulur?

İnternet Üzerinden Portföy Sunma

Emlakçılık ile ilgili bir uğraş sahibi olmasanız bile gayrimenkul araştırması için hangi sitelere göz atacağınız az çok bellidir. Bu sitelere üye olarak ve dahası kendi web sitenizi oluşturarak kısa sürede yüzlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bireysel tanıtımınızı yaparak kendinizi öne çıkarabilir ve müşterileri yönlendirebilirsiniz. İnternet aracılığıyla sunulan portföyde ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle portföy sunmadan önce portföyü gözden geçirmek en önemli adımlardan biridir. Bu basit ama önemli adım, portföyünün hedef kitleye göre hazırlanması içerir. Gayrimenkul, görünüşte bir konut olsa da satılan ya da alınan şey yalnızca bu değildir. Gayrimenkul dışında kalan ama onunla yakından ilişkili her bir detay, alıcının satın alma kararını etkileyecektir. Örneğin;

  • gayrimenkulün bulunduğu konumda alışveriş merkezi var mı,
  • bölgede ikametgah edenlerin nüfusu,
  • bölgede hangi yatırımların yapılıyor
  • gayrimenkulün değeri ne,
  • bölgenin avantaj ve dezavantajları neler gibi soruları cevaplayacak bir emlak portföyüne ihtiyaç var.

Artık gayrimenkul araştırmasında ve satın almasında, oldukça titiz hareket eden bir alıcı kitlesi var. Bunun nedenlerinden biri de görece daha genç alıcıların, sektörü takip ederek bilinçli hareket etmesidir. Emlak sektörünü takip ederek yatırım tavsiyesi almak isteyen çoğu genç alıcı da kurumsal emlak danışmanlığı hizmetiyle gayrimenkul alım-satımını gerçekleştiriyor.

Portföyde yer alacak bilgileri taradıktan sonra sıra en önemli gösterge olan fotoğrafa gelir. Gayrimenkul satışını etkileyen en önemli faktörlerden biri yayınlanacak fotoğraflardır. Özellikle emlak siteleri üzerinden müşteri kazanmak için gayrimenkul değerini gösteren fotoğraflar yayınlanmalıdır. Fotoğraf çekimleri profesyonel bir şekilde, kaliteden ödün vermeden gerçekleşmelidir. Gerekli ve detaylı bir gayrimenkul portföyü ve kaliteli fotoğraflar ile müşterinin hayalindeki ev izlenimini sunabilirsiniz. Toparlarsak internet emlakçılığı için aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

  • Web Sitesi Oluşturmak,- Arama Motoru Optimizasyonuna Uygun Stratejiler Uygulamak (Hakkımda ve portföy kısmına özen göstermeniz gerekir.)
  • Blog Yazıları Yayınlamak,
  • Dijital Emlak Portföyü Sunmak,
  • Sosyal Medya Reklamcılığına Yönelmek,
  • Dijital Emlak Sitelerine Üye Olmak.

Sosyal Medya Pazarlaması ile Müşteriye Ulaşma

Sosyal medya hesapları ile müşteriye ulaşabileceğiniz gibi müşteri de kazanabilirsiniz. Tabii ki burada da önemli olan emlak pazarlama stratejilerine uygun adımlar döşemektir. Sosyal medya aracılığıyla emlak satışı gerçekleştirmek için önce kendi tanıtımınıza öncelik vermelisiniz. Yazının bir önceki bölümünde de bahsettiğimiz üzere web sitesi oluşturmak, kendinizi öne çıkarmanın en etkili yollarından biridir. Hatta web sitesini arama motoruna göre oluşturmak da Google üzerinden trafik kazanmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi tanıtma aşamasından sonra ise başta Instagram olmak üzere sosyal meda mecraları üzerinden hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya reklamcılığından yararlanarak elinizdeki gayrimenkulleri, hedef kitlenin görüş açısına yerleştirebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasında, kurumsal ya da kişisel markanızın bilinirliğini artıracak yöntemler denemelisiniz. Her bir gayrimenkule özel strateji belirleyebileceğiniz gibi kendi kişisel markanızı öne çıkararak da müşterinin sizi tanımasına yönelik  adımlar uygulayabilirsiniz.

Emlak sektöründe sosyal medya pazarlamasını uygulamak için Instagram, Linkedin ve Facebook çok daha ön plandadır. Özellikle görsellerle satışa yönlendirmek için Instagram biçilmiş kaftandır. Facebook ise sosyal medya reklamcılığını uygulamak ve portföy bilgilerini müşteriye sunmak için uygun bir mecradır. Emlak danışmanı olarak sizi öne çıkaracak sosyal medya mecrası ise Linkedin adresidir. Linkedin aracılığıyla mesleğiniz hakkında bilgiler paylaşabilir ve iletişim ağınızı genişletebilirsiniz. Sonuç olarak web sitenizi sosyal medya mecraları ile desteklemeli ve her bir mecranın kullanım özelliğine göre emlak pazarlama stratejisi uygulamalısınız.

İnternet Emlakçılığı ile İlgili Merak Edilenler

İnternet Emlakçılığı Neden Önemlidir?

 Günümüzün gayrimenkul alanı ve danışmanlığı, internet aracılığıyla müşteriye ulaşmayı hedefliyor. Müşteri de daha bilinçli hareket ederek kendinize en iyi hizmeti sunacak kişilerle iş birliği yapmak istiyor. İşte internet emlakçılığı da müşterinin beklenti ve isteklerini göz önünde bulundurarak gayrimenkul portföyünü internette yayınlıyor. Böylece emlak danışmanı, çok daha geniş bir kitleye ulaşmış oluyor ve kendi tanıtımını yapabiliyor.

İnternet Emlakçılığı Hakkında Bilgi Edinmek İçin Hangi Eğitimleri Almalıyım?

İnternet emlakçılığı hakkında işe yarar bilgiler edinmek için öncelikli emlak sektöründe pazarlamanın detaylarını öğrenmek gerekir. Geniş içerikli emlak danışmanlığı eğitimi ve eğitime ek olarak sosyal medya reklamcılığı ve dijital pazarlama kursları da alınabilir. Öncelikle hakim emlak pazarlaması öğrenilmeli, daha sonra ise internete uygun stratejiler içeren bir eğitime başvurulmalıdır.

Emlak Sektöründe Pazarlama Nasıl Yapılır?

Emlak pazarlama stratejileri, emlak pazarlamasında kişisel satış ve dijital pazarlama stratejisi, emlakçılık yapmak için uygulamanız gereken temel konulardır. Emlak pazarlaması için uygulayabileceğiniz yöntemler, geleneksel ve dijital satışa yöneliktir.

Emlak danışmanının bilmesi gereken en önemli konular arasında olan internet emlakçılığını ele aldık. Gayrimenkul pazarlamasına dair temel bilgileri edinmek ve yetkin bir emlak danışmanı olmak için emlak danışmanlığı eğitim sayfamıza da bakabilirsiniz.