Konut Sigortası Zorunlu mu?
Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut Sigortası Zorunlu mu ? Konut kredisi alırken konut sigortasının yaptırılması isteniyor. Bu da önemli masraf kalemleri arasında yer alıyor.

Ancak konut kredisi alırken yapılması istenen bu sigortanın zorunlu olup olmadığı merak ediliyor.

Konut sigortası; konutu doğal afet, hırsızlık, çeşitli sebeplerden oluşan hasar gibi durumlara karşı teminat altına alınan sigorta türüne deniyor. Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenlerin karşısına çıkan konut sigortasının yaptırılmasında bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak yaptırılmasının önemli avantajları bulunuyor. Çünkü konut sigortası, sahip olunan evi koruma altına alıyor. Yani konut sigortasının önemi yaşanabilecek risklere karşı konutu teminat altına alıyor olmasıdır.

Konut sigortasının kapsamı nelerdir?

· Bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları birçok riske karşı güvence altına alıyor.

· Konut sigortası isteğe bağlı yapılıyor. Yani zorunlu bir sigorta türü değildir.

· Konut sigortasının teminatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösteriyor.

· DASK zorunlu deprem sigortası sadece binanın deprem riskine karşı sigortalanmasını sağlıyor. Ancak konut sigortası depreme ilaveten yangın, hırsızlık, su basması, komşuya verilecek zararlar gibi birçok teminat içerebiliyor.

· Konut sigortasının primleri, deprem risk bölgelerinin farklılığından dolayı binanın bulunduğu yere göre farklılıklar gösterebilir. Ayrıca kat sayısı, konutun bulunduğu kat, bina yapı tarzı da konut sigortası primine etki ediyor.

· Bina içinde yer alan eşyaların dahil edildiği bir konut sigortasının yaptırılması halinde binadaki tüm eşyalar da sigorta kapsamına alınıyor.

· Konut sigortasının teminatları ek teminatlarla genişletilerek daha fazla risk güvence altına alınabiliyor.

Konut sigortasını yaptırmanın önemi

Büyük umutlarla ve emeklerle alınan konut bazı risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle günümüzde konutlar; hırsızlık, yangın ve deprem riski nedeni ile zarar görebiliyor. Bu zararlar konut sahibinin mağdur olmasına neden oluyor. Bu nedenle konutu bu risklere karşı konutu güvence altına almak büyük önem taşıyor. Çünkü konutun sigorta ettirilmesiyle konutta oluşacak maddi hasarların konut sigortasının kapsamında karşılanması mümkün oluyor.

Konut sigortasını yaptırmak için illaki ev sahibi olmanız gerekmez, kiracı olunması durumunda da sadece eşya teminatı alınarak eşyalar güvence altına alınabilir.  (Kaynak: 3dkonut )